Кирил Петков: Имахме много конструктивна среща с "БСП-Обединена левица"

Кирил Петков: Имахме много конструктивна среща с "БСП-Обединена левица"

ПП-ДБ и "БСП - Обединена левица" проведоха среща в парламента, на която обсъдиха законодателната програма на 51-вото НС.

Идеята на разговорите беше да се обсъди минимална законодателна програма, по която да има съгласие от достатъчно партии, за да може след това да се отпуши и изборът на председател на парламента, който да поеме ангажимент, че ще изпълни тази програма. Това обясни в началото на срещата съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев:

"Нашата идея е тази законодателна програма да бъде с хронограма, която да се разположи в рамките на три месеца и да има правителство, и да няма правителство, тя да е изпълнима в рамките на този парламент и тя да помогне като минимум следващите избори да бъдат честни".

Атанас Зафиров от БСП каза, че тази среща е важна, тъй като цели да възстанови диалога и съответно доверието към парламента в обществото:

"Не е задължително по всички въпроси да имаме покриваемост и да имаме съвпадение на решенията. По-важното е да спазваме определена посока в нашите отношения, а крайната цел, която сме си поставили ние от "БСП Обединена левица", е възстановяване на държавността и връщане на доверието на гражданите в институциите".

От БСП повдигнаха темата за промените в Конституцията: "Конституцията да бъде върната такава, каквато е приета от последното Велико Народно събрание".

Борислав Гуцанов каза, че от БСП подкрепят искането състав на Висш съдебен съвет с изтекъл мандат да не може да стартира процедурата за избор на нов главен прокурор.

На финала на срещата Асен Василев предложи двете формации да си обменят документи за своите законодателни инициативи, след което да направят втора среща с цел отпушване работата на Народното събрание.

Имахме много конструктивна среща с "БСП-Обединена левица". Ние показахме нашите приоритети в декларацията, те посочиха техните приоритети, коментира пред журналисти Кирил Петков, съпредседател на ПП и един от лидерите в ПП-ДБ след срещата.

За потенциалната хронограма, която може да бъде основа за работата на 51-вото Народно събрание, Петков уточни: "Започваме да окрупняваме законодателните инициативи, по които имаме съгласие и едновременно с това набелязахме теми, по които да се сформират по-специфични групи за намиране на консенсус".

В края на срещата от ПП-ДБ дадоха подкрепа на жалбата на "БСП – Обединена левица" пред Конституционния съд за частично касиране на вота. Подписите бяха предоставени от Кирил Петков в края на срещата.

Относно ГЕРБ-СДС и изпратеното от тях писмо, Петков коментира: "Ние ги поканихме вчера на среща, не дойдоха и след това получихме само едно писмо. Нормално е като първа политическа сила те да поемат инициативата и да ни поканят на среща". Той добави, че избягвайки тези срещи, остават с впечатлението, че има нещо, което да крият.

За избора на председател на 51-вото Народно събрание, Петков каза, че не искат да са отново в ситуация, в която има избран председател, който не допуска за разглеждане важните закони за Българя и затова приоритет е законодателната програма.

Image