Санитарният кордон около Пеевски и законодателна инициатива, която веднага да спре назначаването на Сарафов от ВСС с изтекъл мандат, и махане на бухалката на Пеевски от антикорупционната комисия, са най-практичните стъпки, за да продължаваме да си отвоюваме демокрацията. Това написа в публикация във Фейсбук съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков.
"Ако всички други партии се обединим, че ВСС с изтекъл мандат не може да избира нов главен прокурор - Пеевски няма да си има главен прокурор. Ако приемем правилата за антикорупционната комисия, Пеевски няма да си има и тази бухалка", коментира той и добавя, че в предлаганата от "Продължаваме промяната - Демократична България" декларация, освен присъединяването към "санитарен кордон", ще има и конкретни законодателни действия, които "ще изземат бухалките на Пеевски".
Според Петков е очевидно, че имаме имаме партия, която се опитва да открадне демокрацията, да открадне свободния вот на хората, да открадне бъдещето ни. Той смята за очевидно и това, че ако МВР работеше наистина - "Ново начало" нямаше да бъде в парламента. "Всички виждаме, че партиен лидер с одобрение от 3% сред избирателите получава 11,5% изборен резултат. Всички виждаме, че в области като Монтана, "Ново начало" имат 12 145 гласа, а АПС имат 55 пъти по-малко гласове. Дали наистина харесаха Пеевски 55 пъти повече от Доган при разцепването на ДПС?", пише още Петков.
Това, което можем и трябва да направим, е пълна политическа изолация на "Ново начало". Да видим дали ГЕРБ и другите партии имат смелостта да подкрепят такова политическо действие или са зависими от Пеевски, посочва Петков и добавя, че това не са само думи, а реално политическо действие за отнемане на власт от Делян Пеевски и трансформирането му в нормално работещи институции. "Ще се борим за отстояване на демокрацията! Сега е време да видим кой какво избира: Завладяната държава на Пеевски или демократичния път на България!", коментира още съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България".
По думите му за касиране на изборите са необходими следните предпоставки: МВР и министър Атанас Илков да са събрали доказателства и да са спрели купуването на гласове, както правеше Бойко Рашков като министър; областните дирекции на МВР да са работили за събиране на доказателства на местно ниво за огромното купуване на гласове, както и за злоупотребите извън секциите - заплашване на кметове, мобилизирането на криминален контингент, сделки с бизнеси и местни тартори; Конституционен съд в състав, който да реши казуса в полза на гражданите, а не в полза на дълбоката държава. Според него обаче нямаме нямаме тези предпоставки.
Така че искане за касиране на изборите при настоящото състояние на институциите и липсата на събрани доказателства от МВР няма да доведе до позитивен резултат, заяви Кирил Петков и уточни, че такова касиране по-скоро ще размие и замаскира огромните злоупотреби, а чувството за справедливост отново ще бъде накърнено.
"Другият сюжет на дълбоката държава е докато си говорим за касиране през Конституционния съд, да си довършат процедурата за назначаване на Сарафов, като бухалка на Пеевски за следващите 7 години. Същото би се случило ако излезем от парламента. Реално им правим подарък", пише още Петков.