Културният министър с реформи в 10 стъпки, за да се спрат схемите за източване на бюджета

Културният министър с реформи в 10 стъпки, за да се спрат схемите за източване на бюджета

Служебният министър на културата Найден Тодоров оповести програма за реформи в 10 стъпки, за да се спрат схемите за източване на бюджета. Той предлага единна система, която да следи продажбите на билети и разходването на държавни пари в културните институти, разказват от БНР.
Министърът избра Фейсбук, за да опише детайлно какво предлага да се промени в културния сектор, макар да загатна, че настоява за промени в интервюто си пред БНР в сряда. Предложенията му идват на фона на скандалите в сценичните изкуства – двама театрални директори - в Разград и Смолян, са с обвинения за финансови злоупотреби.

"Случващото се в последните дни, за кой ли път показва, че е назряло време за корекция както на методиката на финансиране на Държавните културни институти, така и на механизмите за контрол от страна на Министерството на културата", пише във Фейсбук Тодоров и предлага единна система за продажба на билети, единна система за счетоводство и управление на човешките ресурси и единна деловодна система за регистриране на договори.
И още - бюджет, който да не се променя в рамките на годината със заложени месечни лимити, фиксиране на минимален и максимален брой щатни бройки според новосъздаден класификатор, система за изчисление на труда и заплащането, съобразена с особеностите на професиите в културния сектор и обективна атестация на артистите и техните ръководители.

Найден Тодоров смята, че трябват законови промени, които ще се обсъдят със синдикати и работодатели и ще бъдат предложени депутатите от ресорната комисия в следващия парламент.

Снимка: БГНЕС

Image