Надежда Нейнски: Участниците в сглобката изконсумираха негативите, защото нямаха коалиционно споразумение

Надежда Нейнски: Участниците в сглобката изконсумираха негативите, защото нямаха коалиционно споразумение

В България най-важното е да се защити пътят, по който се движим. Затова задължително е да има проевропейско мнозинство, което да излъчи проевропейско коалиционно правителство, стъпило на програма и да има пътна карта как това да се изпълнява. Само по този начин може да се защити стратегическата ориентация на страната, а не да сме в спирала от избори. Не очаквам, че новите избори ще дадат нещо по-добро. Това заяви бившият външен министър Надежда Нейнски в предаването „Лице в лице” по БТВ.

„Ние свикнахме да приемаме стъпките, които извървяваме по отношение на Европейски съюз и на НАТО, съответно на Шенген и на визите, като някакви естествени стъпки. Аз затова казвам, че усещането, че това е нормалният път и че няма риск за него е лъжовно усещане. Това, което стана в Румъния, го доказва“, обясни тя, като даде за пример възходът на крайнодесните партии в северната ни съседка.

„Аз категорично не смятам, че проблемът е в многопартийната система. През 2001 г. преди изборите отново имаше такъв дебат, че демокрацията била в опасност, партиите са корумпирани, изживели са времето си и трябва да търсим спасител. Аз не вярвам в спасителите. Ние го пробвахме вече няколко пъти”, изтъкна тя.

„Оказа се, че демокрацията с всичките си кусури все пак създава контролни механизми. Когато казвам, че политиката е професия, имам предвид, че когато се избират политици, които имат политическо битие, знаеш кой стои зад тях и какво да очакваш. Проекти-еднодневки обикновено не са създадени с цел защита интересите на страната и на хората в нея, а обслужват някакви тесни интереси. Затова традиционните партии имат огромна отговорност и трябва да разберат, че трябва да я носят”, обясни дипломатът ни.

„През последните месеци имахме технически правителства. Продължавам да твърдя, че беше грешка, че нямаше коалиционно споразумение в сглобката. Те изконсумираха негативите, платиха цената за това, което направиха, без да разполагат с инструментите, които щяха да им дадат възможността да защитят едни определени икономически и политически реформи”, коментира още Нейнски.

„България успя да постигне целта за пълноправно членство в Шенген, но има една изключително важна стратегическа цел и това е еврозоната. Само проверопейско мнозинство може да си постави и да изпълни цел – приемането ни е еврозоната“, каза още тя, цитирана от novini.bg.

По думите ѝ еврозоната ще създаде стабилност, предсказуемост и ще разкрие много възможности пред страната ни.

„Давам само два примера – една Хърватска, която преди 2 години стана член на еврозоната и се развива икономически изключително добре. Другият пример е какво щеше да стане с Гърция, ако не беше в еврозоната, с тежките икономически проблеми, през които тя премина“, каза тя.

„Еврозоната не е просто един икономически и политически клуб. Тя дава възможност за взаимопомощ между държавите, които са вътре, дава сертификат за качество за инвеститорите, дава възможност включително и за съдействие по линия на борбата с престъпността“, допълни Нейнски.

На въпрос дали след влизането в Шенген, у нас ще нарасне много броят на бежанците, тя заяви:

„Не е възможно България да се превърне в хъб за бежанци. Причината е именно защото България е външната граница на ЕС, а в Шенген тази граница става още по-важна, ще има европейски екипи, ще се подпомага наблюдението. Влизаме в обща система, която ще подобри положението”.

Image