Окончателно данъчната ставка на ресторантьорите остава 20%, ще има и верига държавни хранителни магазини, която да бъде позиционирана в пунктовете на "Български пощи".
Предложението е на лидера на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски. Според приетото решение предлаганите стоки ще бъдат само от български производители, а разрешената надценка ще бъде до 10%. Новото държавно предприятие ще бъде под шапката на Министерство на земеделието и храните. В срок до един месец правителството трябва да предприеме действия за учредяването му.
Освен това фирмите ще правят дарения на бюджета за изграждане на инфраструктура. Очакваните приходи, заложени в проектобюджета за 2025 г., са между 50 и 80 милиона лева дарения от частния бизнес за реализирането на публични инвестиции, заложени в бюджета. Това стана с гласуването на второ четене на законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2025 г.
Въпреки искането на ресторантьорския бранш за свалянето на данъчната ставка на 9%, депутатите не обсъдиха темата по време на дебатите. Предложение за 9% ДДС като част от бюджетната процедура бе направено единствено от "Възраждане". То обаче не събра подкрепа и така браншът остава с 20-процентната ставка.
Управляващото мнозинство, заедно с "Продължаваме промяната - Демократична България", прие промени в Закона за Българската народна банка. Това се случи през преходните и заключителните разпоредби на Закона за държавния бюджет.Промените предвиждат, ако управител или подуправител на БНБ приеме да стане служебен премиер, да подава оставка от поста си в централната банка.
Днес пред сградата на парламента се проведе протест на работещи в обществения сектор за по-високи заплати, организиран от КНСБ, а в сряда (19.03) депутатите одобриха и бюджетите на НЗОК и на ДОО за 2025 г.
Министерството на финансите публикува проектобюджета на държавата за 2025 г. и средносрочната прогноза на 18 февруари. План-сметката предвижда рекордно ниво на разходите и приходите, които надвишават 40% от БВП. Заложеният бюджетен дефицит е в рамките на 6,4 млрд. лева, или 3% от БВП. Така страната ни отговаря на изискванията за влизане в еврозоната.Предвижда се държавният дълг да достигне до 61,7 млрд. лв. (28,6 на сто от БВП) през 2025 г., 72,4 млрд. лв. (31,9 на сто от БВП) през 2026 г., 81,5 млрд. лв. (34,3 на сто от БВП) през 2027 г. и 88,9 млрд. лв. (36 на сто от БВП) през 2028 година.