Българските планини и до днес пазят спомена за редица свободнотичащи диви животни. Но следите им бавно и необратимо изчезват. Именно затова кампанията “Следи от изчезване” на “Велинград Alcalia” цели да вдъхнови все повече усилия за опазване на местообитанията на някои от най-застрашените животински видове в нашата страна. Като част от кампанията, на 4 ноември в парк „Клептуза“ във Велинград се проведе събитие за засаждане на 30 върби, които ще подпомагат възстановяването на естествения хабитат. Те не само допринасят за красотата на парка, но и играят важна роля във формирането на местообитания, защитени от НАТУРА 2000, като осигуряват подслон за гнездене и хранене на редица защитени видове, сред които авлиги, синигери, кълвачи и други насекомоядни птици.
Минерална вода “Велинград Alcalia” предприема кампанията "Следи от изчезване" с мисъл за най-застрашените животински видове в Родопите, но и за техния дом - българската природа. Залесяването на парк “Клептуза” е поредната стъпка за подпомагане на екологичното разнообразие и стимулиране на естествения хабитат. Кампанията цели да привлече внимание към тихото изчезване на животински видове в Родопите, както и да насърчи хората да правят съзнателни усилия към опазването на българската флора и фауна.
В допълнение към инициативата, уебсайтът https://sledi.velingradvoda.bg/ дава ценна информация за застрашени животински видове и съвети как всеки би могъл да допринесе за опазването на местообитанията им. Следите на планинските обитатели са съпроводени от аудиозаписи, които допълнително одухотворяват историите им.
“С инициативата за засаждане на върбови дръвчета в сърцето на Велинград не просто обогатяваме природното разнообразие на парк “Клептуза”, но и полагаме основите на хармонично бъдеще за флората и фауната в района с подкрепа от хората, и ще продължим да го правим. Сърдечно благодарим за съдействието на община Велинград, сдружение „Зелени Балкани“ и доброволците, които се включиха днес за реализацията на проекта”, сподели Савина Паликарева, маркетинг мениджър на Тимбарк България.
Д-р. Костадин Коев, кмет на община Велинград заяви: “За нас е удоволствие да заставаме зад подобни инициативи, които ценят и подкрепят богатствата на града и природата ни. Благодарни сме на „Велинград Alcalia“ за техния ангажимент към екологичното разнообразие на Родопите и се надяваме, че заедно ще допринесем за опазването на застрашените видове и дома им.”
На събитието на 4 ноември присъстваха представители на община Велинград, служители на Тимбарк България, представители на сдружение “Зелени балкани” и медии, които подкрепиха мисията за съхраняване на естествения природен хабитат.