„Борисов премиер не е възможно при никакви обстоятелства. Всички други конструкции и хипотези са възможни, въпросът е как ще бъдат проведени разговорите. Трябва да седнем на масата, за да коментираме първо важните теми, след това да се фиксират срокове за изпълнение и чак тогава да се търсят най-подходящите хора за изпълнението на тези задачи“. Това каза депутатът от „Има такъв народ“ (ИТН) Павела Митова в отговор на въпрос в ефира на БТВ дали е възможна коалиция между ГЕРБ, ПП-ДБ, БСП и ИТН с Бойко Борисов премиер.
„Казали сме, че няма да разговаряме с формацията около Пеевски и ако тръгне да се сформира такава конструкция, ние няма да участваме. Борисов каза, че няма да разговаря с нито едно от двете ДПС-та и ако говорим за някаква конструкция около първата политическа сила това изключва и АПС. Той изключи и „Възраждане“, аз не виждам причина да не се разговаря с другите формации, но топката е в тях“, добави тя.
По думите ѝ в момента се водят разговори за законодателните инициативи, заложени в декларацията на ПП-ДБ.
„Поканени сме на разговори с „Възраждане“, ще видим другата седмица какви ще бъдат те. Проведохме разговор с ГЕРБ, който касаеше финансовата стабилност на страната. Надявам се политическите формации да използват времето до сряда, за да водят качествен политически диалог и да спрем да се фокусирам върху личности, а върху теми“, посочи Павела Митова.
Изборът на председател на Нродното събрание
„Учудваща е номинацията на ПП за председател– Андрей Цеков, защото когато говориш за санитарен кордон около определена фигура не е добър вариантът да номинираш човек, за когото има сериозни съмнения, че е близък до този друг индивид. Това е като да лекуваш радиация с хапчета от уран“, заяви депутатът от ИТН.
По думите ѝ при номинацията си за председател на парламента ГЕРБ пък не са обърнали внимание на професионалните качества на кандидата си.
„За мен беше много изключително странно, че Теменужка Петкова каза две изречения за професионалните качества на тяхната номинация и продължи с това какви са принадлежностите ѝ към органи на ГЕРБ. Явно това е основополагащото за това кой да бъде председател“, добави тя, цитирана от novini.bg.
Според ИТН временен вариант е най-възрастният народен представител, в случая Силви Кирилов, да извършва тази функция до намирането на мнозинство.
По думите на Митова Кирилов може да бъде и служебен премиер, ако не се намери мнозинство за сформиране на правителство.
„Бащите“ на шестата поправка в Конституцията твърдяха, че тези промени се правят, за да няма политически контрол над служебните кабинети, а точно това се получава. Проблем е служебният премиер да бъде политическа фигура само ако не е от нашите. Ние сме атакували тези изменения в Конституционния съд. Смятаме, че разделението на властите предполага, че трябва да се върне старият начин на функциониране и правомощията на президента, да се промени и Изборният кодекс, и да се върнат старите наредби на Конституцията“, отбеляза Павела Митова.