Става въпрос за справедливост. Все пак има български граждани, които са гласували да МЕЧ. Що се касае до госпожа Киселова, тя фактически е права, защото след напускането на един народен представител, преди да се закълнат други двама, ПГ на МЕЧ пада на деветима депутати. А в Правилника на Народното събрание пише, че всяка една ПГ се състои от 10 депутати, а при намаляване – групата автоматично се разпада. Това обясни в интервю в ефира на NOVA NEWS народният представител от „Има такъв народ“ (ИТН) Павела Митова, цитирана от novini.bg.
Тя призна, че законодателят не е предвидил подобен казус, но увери, че ще бъде предприети законодателни промени, с които да се възстанови групата на МЕЧ.
Решението на Наталия Киселова отговаря чисто юридически на закона, но справедливостта и моралът са различно нещо. Няма как Правилникът да предвиди всяка една ситуация, вероятно сходни казуси ще има и в бъдеще. Не съм защитник на Киселова, нито ще коментирам нейните действия. Ще изпълним всички законови изисквания, за да може МЕЧ да възстанови своето съществуване, защото така е справедливо, допълни Митова.
Тя обаче упрекна реториката на лидера на партията Радостин Василев, споделяйки, че такъв стил на говорене е крайно агресивен.
„Лично аз не одобрявам такъв стил на говорене, който набра широка популярност в политическата действителност в България. Не смятам, че агресията е това, което те прави качествена опозиция, а това са идеите. Опозиционни партии, които нямат идеи и които нямат заложени проекти, се опитват да извличат дивиденти с агресия и нападки, което не е правилният подход“, разясни Павела Митова.
По друг любопитен казус от днес – депутатката от „Величие“ Лариса Савова, която поиска да идва на работа с новороденото си, Митова отбеляза, че и тук ще трябва да бъде направена законодателна поправка.
Ще трябва да направим така, че бебето да може да присъства в зала, а не всеки път да гласуваме допуск то да влиза, когато трябва да бъде кърмено. Така че разбирам аргументите на Наталия Киселова и ще трябва да бъде направена съответната поправка, коментира тя.
Относно средствата по ПВУ Митова каза, че осемте проекта на стойност над 1 млрд. лева, ако не бъдат финализирани до август догодина, ще трябва да се финансират през държавния бюджет, което по думите ѝ ще „загроби бюджеда за 2026-а година“.
„А онези 22 рискови проекта, ако ги финансираме с държавни средства, това би утежнило още повече финансовата ни стабилност. Просто наблюдавахме едно разточителство на бюджетните ни средства в последните години, каза още народният представител от ИТН.