Снимка: БГНЕС
Най-висшата институция на планетата – Съветът за сигурност към ООН, 4 пъти през годините се обедини около декларации по казуса с Нагорни Карабах, които много ясно заявяваха, че Армения е агресор, тя е окупирала незаконно Нагорни Карабах. Светът вярва, че мирът е възможен само тогава, когато има суверенитет на границите на суверените държави и той не се нарушава, и когато разбира се големите държави не си играят с тези принципи на световния ред.
Искрено се радвах и още повече ще се радвам, че отвъд пропагандата на една или друга държава, на една или друга общност, Азърбайджан и Армения днес са много близо до подписването и на мирно споразумение.
Това каза в предаването "Метроном" на Радио "Фокус" президентът в периода 2012-2017 Росен Плевнелиев по повод публикациите, че изказването му на 8-ия Глобален бакински форум "Светът след COVID-19“ противоречи на интересите на външната политика на България и на Европейския съюз.
Президентът Плевнелиев сподели, че е поканен от генералния секретар на ООН и от президента на Азърбайджан да бъде член на Международният консултативен съвет на президентството на Азърбайджан на COP 29 – най-важната конференция на планетата за постигането на глобален консенсус за климатичните промени.
"Аз бях с тези 20 човека, заедно с нобелови лауреати, заедно с бивши президенти, имах честта да бъда част от този консултативен съвет. Считам го за заслуга за това, че аз участвах като държавен глава през 2015 година в последните два консенсуса, постигнати на планетата от всички държави членки на ООН върху принципи на бъдещето – в т.нар. Цели на устойчиво развитие до 2030 година, и в Парижкото споразумение за климата. И въпреки в едно време, в което геополитиката днес е всичко, търсихме и намирахме съгласия по определени въпроси, които са важни за бъдещето на планетата,“ каза той и се похвали, че отново по покана на генерална секретар на ООН заминава за Португалия, където ще се стои така нареченият Конгрес на бъдещето, където отново лидери от целия свят се събират за намиране на общ път за бъдещето.
4 години българската политика беше отровена от популизъм, а популизмът е символ на всичко друго, но не е устойчивостта, каза още той по повод блокажа на парламента да избере своя председател и да отпуши и възможността за създаване на правителство. "България беше отровена от популизъм и попадна в безвремието на популизма. Ако този популистки подход бъде променен на демократичен, тогава ще има решение,“ категоричен е той, като даде пример със загубата на пари от Плана за възстановяване и устойчивост поради неприемането на останалите 3 реформи в българското законодателство – това е цената на популизма.
Според него на следващите избори България наистина ще бъде на ръба да попадне изцяло отровена от популизма. "За да се измъкнем има два варианта: или повече популизъм, защото по принцип популизмът ражда повече популизъм, или на следващите избори българите да се усетят и да разберат, че всички тези популисти не дават решение и да подкрепят системни партии, които да се съберат, да търсят общото, да се върнат на принципите на демократичната държава и да направят едно правителство, което да ни извади от блатото на популизма.“
Правителството според него трябва да е с хоризонт поне 2 години и да има 4 ясни приоритета: "Правителство с много ясен план за действие за еврозоната – ако не влезем сега, просто никой няма да влезем. Вторият приоритет трябва да бъдат реформите: спешни, неотложни, включително Изборният кодекс, включително съдебната реформа, включително образователна реформа, включително в енергетиката, която е пред колапс. Третото голямо нещо трябва да бъде модернизацията на страната през План за възстановяване, през европейските фондове. И четвъртият приоритет трябва да бъде една социално отговорна, а не олигархична икономика.“
Росен Плевнелиев е убеден, че президента Радев иска властта, защото вярва, че трябва да промени нещо в България. "Президентът Радев има план и хората зад него са всякакви агенти на ДС, зад него са вече много олигарси. Президентът Радев според мен в никакъв случай няма да чака до 2027 година, за да направи партия, но моделът е друг – не негова партия, а много партии, които да го припознаят като обединител,“ посочи още той.
По повод строителството на технологичен парк в Лозен и медиаторското си участие в процеса, Росен Плевнелиев сподели, че е горд, че първият технологичен парк на България е бил негово дело, както и първият жилищен комплекс от нов тип затворен комплекс в България също. "И сега се радвам първият частен технологичен парк на България да бъде част от визия, в която аз съм допринесъл и като личност, и като министър, и като президент. Това е визията, че България застава по пътя на иновациите, България се опитва да реализира идеите на младите хора в България, като постави по пътя на техните идеи световно доказани инвеститори, фондове за развитие, фондове за стартъпи, фондове за набиране на капитал, така че младите хора да могат да реализират своите идеи.“