Плугчиева: Няма да станем по-богати от 1 януари с влизането на еврото

Плугчиева: Няма да станем по-богати от 1 януари с влизането на еврото

Денят, в който България официално обяви членството си в еврозоната, е безспорно значим – но според бившия вицепремиер Меглена Плугчиева той не бива да бъде обявяван за "исторически".

"Не сме мислили, че толкова дълго ще продължи този процес на подготовка и влизане, но това е наше задължение, записано в договора за присъединяване и трябваше да бъде изпълнено. Въпросът беше кога и как ще бъде изпълнено, за да донесе максимални ползи за страната ни. Аз съм по-предпазлива и съответно не споделям това декламиране на клишета и малко изкуствен възторг, че това е повече от исторически ден за България", каза Плугчиева пред "Денят ON AIR".

Според нея България влиза като "отличник" – покрива всички критерии, но самата Еврозона не изпълнява собствените си стандарти.

"Моето притеснение, на база анализите и мненията на експерти – най-вече относно състоянието на еврозоната – е, че в момента, в който се присъединяваме, тя не е в най-добрата си кондиция. Защото точно страните членки на еврозоната показват много нисък икономически растеж – под 1% – и съответно голяма задлъжнялост. Така че ние влизаме като отличник, изпълнявайки всички критерии, но влизаме в Еврозона, която самата не ги изпълнява", заяви Плугчиева в ефира на Bulgaria ON AIR.

Бившият вицепремиер посочи, че липсата на експертен дебат по темата е довела до радикализация – както сред привържениците, така и сред противниците на въвеждането на еврото. Хората не са получили необходимата експертна информация – говорено е предимно за предимства като по-евтини трансакции и улеснен туризъм, но почти нищо за реалните рискове. Според нея има прекалена пропаганда, че след 1 януари страната ни едва ли не ще забогатее и ще привлече инвеститори. "Всякакви такива прекалено възторжени възгласи, че ставаме по-богати от 1 януари или че ще дойдат инвеститори, не ни помагат. Само един пример – инвеститорите идват не заради валутата, а заради рамковите условия в страната: квалифицирана работна ръка, работеща съдебна система, правосъдие и закони. Това са причините. Но те не само че не идват, а сме далеч под желаните нива", смята Плугчиева.

Тя добави, че обществото има нужда от истински разговор – не от клипове и QR кодове, а от реален, човешки диалог, особено с по-възрастното население и малките предприемачи.

По темата за спекулата Плугчиева е предпазлива – според нея понятието не е типично за пазарната икономика, освен в условия на война или кризи.

"По-важното е да не се прибягва само до репресивни мерки, защото това може да задуши и без това уязвимата икономика. Държавата трябва да намери баланса – между контрол, информираност и стимули за растеж", изтъкна бившият вицепремиер.

Image