Потребители не успяват да защитят правата си при премахване на съдържание или ограничен достъп в социалните мрежи

Потребители не успяват да защитят правата си при премахване на съдържание или ограничен достъп в социалните мрежи

Потребители на социалните мрежи често споделят, че им е трудно да се справят в ситуации като откраднат профил, ограничен достъп до акаунта им, разпространяване на кадри с насилие и др. Обикновено са препращани от онлайн платформата към общи текстове, които никак не им помагат или остават в очакване безкрайно дълго време, в което нищо не се случва. Понякога пък предприетите от платформата мерки са спорни, но те няма към кого да се обърнат.

Това разказа в ефира на телевизия Euronews Bulgaria Габриела Руменова – основател на некомерсиалния проект „Ние, потребителите“. Според нея, предстоящото до края на годината създаване на орган за алтернативно решаване на спорове между европейските потребители и онлайн платформи в изпълнение на Законодателния акт за цифровите услуги на Европейския съюз ще помогне на потребителите в подобни случаи. Нещо повече – ще засили чувството за отговорност на всяка от страните.

„Възможността за съдействие от новия извънсъдебен орган на Европейския съюз при решаване на спорове между потребители и социални мрежи относно законността на дадено съдържание ще бъде още един тест за това как се разбира духът на потребителското право – добросъвестност и изравняване на силите на всеки от участниците. Това е така, защото при правомерно и добросъвестно подаден сигнал и произнасяне в полза на сезиращия, всички такси и разумни разходи по производството ще бъдат за онлайн платформата“, коментира експертът.

Руменова обясни, че в ролята на арбитър този орган ще способства за решаването на спорове относно всякакъв вид „незаконно съдържание“, в това число и при продажбата на стоки и услуги. „Незаконното съдържание може да е такова само по себе си. Например, когато е дискриминационно, терористично или си служи с „език на омразата“. Но и когато е свързано с незаконни действия – продажбата на стоки в нарушение на потребителското законодателство, авторското право, защитата на данните и др.“, посочи тя.

В студиото на „Добро утро, Европа“ Габриела Руменова поясни, че се предвиждат два етапа за доброволно решаване на спорове относно законността на дадено съдържание и последвали действия от страна на онлайн платформа – премахване на въпросното съдържание, ограничаване на достъпа до услугата на разпространителя му и др.
На първо време, чрез т. нар. вътрешна система за решаване на жалби –до шест месеца след като платформата е предприела едни или други действия заради определено от нея като незаконно съдържание, засегнатата страна има възможност да ги оспори пред самата платформа. „Ако не бъде постигнато споразумение, тогава потребителите ще могат да отнесат спора към алтернативния извънсъдебен орган. Подателят на жалбата ще дължи символична такса от 5 евро и тя ще му бъде възстановявана при спечелване на спора, докато за платформата всяко участие в такова помирително производство ще струва по 100 евро.“, добави тя.

Максималният срок за произнасяне на извънсъдебния орган по даден спор е 90 календарни дни, като при по-сложни казуси се допуска удължаване с още 90 дни.

Image