Производителите са доволни от срещата с премиера Радев, но настояват за таван на надценките и по-нисък ДДС

Производителите са доволни от срещата с премиера Радев, но настояват за таван на надценките и по-нисък ДДС

Изключително доволни сме от срещата с премиера Румен Радев вчера. Беше даден много ясен знак – че правителството ще подкрепя българските производители. Направен е анализ и ситуацията е много тежка. Това заяви пред Нова тв Венцислав Върбанов, председателят на Асоциацията на земеделските производители в България и бивш министър на земеделието.

„Това беше първа, опознавателна среща, заяви се, че ще има и срещи по отрасли. Поискахме спешно финансиране на сектора на принципа, който беше при началото на войната в Украйна“, сподели още той.

Цветан Цеков, Председател на УС Браншова камара „Плодове и зеленчуци, подчерта: „От много години се борим за осветляването на агрохранителната верига. Чрез регистър ще се покаже на какви цени се купуват хранителните продукти, през какви посредници се минава и кой изкривява цената. Мерките към момента са препоръчителни.“

Според бранша трябва да има таван на надценките, за да има ограничение на онези над 100-150% надценка.

„Виждам надежда за пръв път от може би 10 години, защото ни беше демонстрирана политическа воля, която бе обезпечена юридически и икономически с последователност от мерки. Категорично мнението на премиера е, че ще защити българското производство. Има подготвени различни мерки на няколко нива. Поговорихме си за ДДС - казах, че България е една от само три държави в Европа без диференцирана ставка на хранителните стоки. Замълчаха на това, но не ни отказаха“, отбеляза от своя страна Владислав Михайлов, председател на Национална асоциация на млекопреработвателите.

Върбанов е на мнение, че щом върху етикета на дадена храна пише „българско”, тя трябва да е произведена с български суровини: „В момента има масов внос на мляко от Полша и Унгария, а има съмнения и за Украйна, докато нашите производители няма на кого да реализират продукцията си.”

Цеков уточни, че в Румъния е бил намален два пъти ДДС, което е довело до изсветляване на цялата агрохранителна верига, като според него подобна мярка у нас ще преустанови кражбите на ДДС, повиши потреблението и ще допринесе за по-ниски крайни цени.

Заяви още, че според производителите „справедлива” цена е тази, при която 2/3 остава за тях, пише novini.bg.

Image