Днес се обърнах към Групата на ЕНП в ЕП с призив за задълбочено и обективно разследване на нарушенията, съпровождащи ареста и задържането под стража на кмета на Варна Благомир Коцев. Нарушения, практически отразяващи заключенията на ЕК в Доклада за Върховенството на правото - липса на независимо правосъдие, проблеми с дългосрочното командироване на съдии, спряла реформа в КПК, неуспешни опити да се ограничи произвола на Главния прокурор...Това написа във Фейсбук Радан Кънев.
След 6 години в ЕП не си правя излишни илюзии - всяка политическа група защитава "своите" правителства. Но знам, че в ЕНП има много национални делегации, които са наясно с проблемите в България и ги следят отблизо*.
Подчертах пред колегите, че овладяването на институциите от бизнес-политическата групировка около г-н Пеевски е проблем далеч отвъд партийни разделителни линии, както и че ориентацията на тази групировка към линията на Виктор Орбан (в т.ч. обща група в ПАСЕ) представлява допълнителна заплаха за европейската ориентация на България.
Предупредих и че е твърде вероятно следващите жертви на стратегията на групировката около Пеевски да овладее всички лостове на властта да бъдат представители на ГЕРБ. Но тогава ще е късно за реакция - както преди 5 години предупреждавах, че рано или късно "инструментът" на същите среди Гешев ще се обърне срещу всяка форма на легитимна власт, в т.ч и ГЕРБ, които активно го защитаваха.
Това е само първата стъпка към организирана защита на правовата държава от Европейските институции. Следващите ще предприемем заедно с другите представители на демократичната опозиция в ЕП, които вече постигнаха силна политическа позиция на либералната група Renew (единствената, в която управляващото мнозинство няма критично представителство).
*Преди 5 години успях да убедя 23 депутати от групата да не следват "партийната линия" и още много - да правят разлика между партийна лоялност и овладяване на властта от нелегитимни фактори. Убеден съм, че днес тези гласове ще са значително повече, дори и да не са шумни.