Ревизия на банковите такси поиска Манолова от управителя на БНБ.
"По официални данни на БНБ приходите от таксите на банките за 2023 г. са 1,9 млрд. лв. при разходи на банките за съответните услуги под 400 млн. лв., което е чиста печалба от такси в размер на 1,5 млрд. лв.," коментира председателят на Изправи се България.
Манолова припомни, че наред с правомощието на БНБ да следи за банковата стабилност, централната банка има задължение да отстоява и интересите на гражданите и бизнеса в банковата система. И тъй като нарастването на банковите такси ежегодно с 20, 30, 50% осигурява лесни печалби на банките и ощетява хората и фирмите и това не поражда ответни действия на БНБ, са необходими законодателни решения. Подготвеният от Изправи се България проект за изменение на Закона за кредитните институции цели да направи таксите на банките разходопокривни – което означава, че размерът им ще съответства на разходите, които банките правят за предоставянето на съответните услуги. Манолова посочи примери как за превод на съдебна такса от 10 лв. таксите на банките са между 7 и 12 лв, за броене на банкноти банките вземат 5-6% от сумата, както и високите такси, които се дължат при внасяне и теглене на пари и при други банкови операции. Мая Манолова опроверга твърдението на БНБ и Асоциацията на банките, че облагането на свръхпечалбите на банките ще повлияе върху икономическата активност, като посочи, че за периода 2020-2023г. печалбите на банките са се увеличили над 4 пъти, докато ръстът на БВП за същия период е 8 пъти по-малък. Така през 2020 г. печалбата на банките е в размер на 814 млн. лв., а през 2023 г. – 3,441 млрд. лв. През 2024 г. се очаква печалбите в банковия сектор отново да са 3,5 млрд. лв., при положение че през последните 20 месеца има ежемесечен спад на промишленото производство.
Манолова настоя освен свръхпечалбите на банките да бъдат допълнително обложени и свръхпечалбите на търговските вериги, оръжейните търговци, телекомите, фармацевтичните компании – всички сектори, които реализират конюнктурно извънредно високи печалби, както бяха обложени свръхпечалбите на енергийните дружества. „Не може да се пести от майките, които трябва да получат през втората година на майчинството 1077 лв. (размера на минималната работна заплата), не може да се вдига ДДС на хляба, за да бъдат толерирани компаниите, които реализират огромни печалби и при това ги изнасят в чужбина под формата на дивидент“, заключи Манолова.
Припомняме, че увеличението на обезщетенията при майчинство за втората година до размера на минималната работна заплата беше прието по предложение на ПГ "Изправи се БГ! Ние идваме!” в 46-ото Народно събрание.