Системни нарушения и незаконосъобразно разходване на публични средства - това са само част от изводите в доклада на Главния инспекторат на Министерски съвет след извършената проверка на длъжностните лица от Министерство на културата, контролиращи дейността на Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград и Родопски драматичен театър – Смолян., съобщи Offnews.bg.
От проверката става ясно, че двата театъра са изплатили близо 3,5 млн. лева (3 448 756 лв.) за заплати през август и септември. Проверката беше разпоредена от министър-председателя Димитър Главчев след ареста т.нар. Театрална афера - фиктивна схема с назначаването на нови служители от различни места, чиито заплати са драстично по-високи от тези на останалите от Разград.
Прокуратурата твърди, че в Смолян са присвоени около 580 000 лева, а в Разград – около 940 000 лева. Към момента чрез изземване и доброволно връщане са възстановени около 250 000 лева.По време на разследването бяха задържани вече бившият директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград Левон Манукян, както и още трима души. Според прокуратурата са били назначавани строители, готвачи и безработни, на които са плащани солидни заплати. По-късно те са теглени, а бонусът за фиктивно назначените са осигуровките.В доклада си до премиера сега Главният инспекторат посочва, че трябва да бъде търсена дисциплинарна отговорност за допуснатите нарушения.
В нарушение на Устройствения правилник на Министерство на културата и на Правилата за прилагане на системата на делегирани бюджети в държавните културни институти през 2024 г. не са заложени лимити на разходите за отделните културни институти, което е довело до одобряване на незаконосъобразни разходи за заплати.Проверката на Главния инспекторат установила, че на Театрално-музикален и филхармоничен център – Разград за заплати, възнаграждения и други плащания за персонала през август и септември са изплатени общо 1 915 267,20 лв. През септември разходите за заплати са се увеличили над 11 пъти, спрямо предходния месец и са заявени на 5 транша.
На Родопски драматичен театър – Смолян за заплати, възнаграждения и други плащания за персонала през август и септември са изплатени общо 1 533 488,80 лв. През август разходите за заплати са се увеличили над 14 пъти, спрямо предходните месеци и са заявени 4 пъти, а през септември заплатите нарастват 16 пъти, спрямо средните разходи за възнаграждения в културния институт и са заявени и одобрени на 3 транша.
Сред нарушенията са констатирани и такива, касаещи изпълнението на служебни задължения. Дадени са препоръки за търсене на дисциплинарна отговорност от главния секретар на Министерство на културата Тодор Керанов и от директора на дирекция „Сценични изкуства и художествено образование“ Елиянка Михайлова.
Става ясно и че по предложение на директора на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование" Елиянка Михайлова
неоснователно (поради придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст) е освободен бившия директор на Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград. Към онзи момент обаче той не е отговарял на условията за пенсиониране.
Назначаван е директора на дирекция „Бюджет и финансовосчетоводни дейности" в Министерството на културата, въпреки че длъжността не е била свободна. Към 30 септември изпълнението на бюджета на театрите е:
Родопски драматичен театър - Смолян е 412% при уточнен план към 30.09.2024 г. в размер 1 518 485 лв., а извършени разходи към същата дата в размер на 6 262 327 лв.;
Театрално-музикален и филхармоничен център - Разград е 195% при уточнен план към 30.09.2024 г. в размер 1 758 505 лв., а извършени разходи към същата дата са в размер на 3 425 658 лв.
Министърът на културата е одобрил извършените разходи за възнаграждения на персонала на двата културни института.
Директорът на Дирекция „Бюджет и финансово-счетоводни дейности” Татяна Калев е освободена. Допуснато е сключване на граждански договори, съдържащи реквизити на трудов договор (прикрити трудови договори) за изпълнение на дейности, които са част от функциите на дирекции „Бюджет и финансово-счетоводни дейности" и „Сценични изкуства и художествено образование".