Стефан Янев за преговорите за правителство: Пиеска, шоу, цирк

Стефан Янев за преговорите за правителство: Пиеска, шоу, цирк

Политическото послание е, че в геополитическата среда не се е променила и бойната група на Алианса у нас не само ще остане, а и ще се разширява, добави Янев.

По думите му, днешната визита на Виктор Орбан в България е по-скоро в качеството му на премиер на Унгария, отколкото в качеството на премиер на държава, която в момента председателства Европейския съюз.

Той каза, че като премиер на Унгария е загрижен за енергийната сигурност на страната си. Предполагам, че разговорите у нас са били предимно в тази посока, отбеляза лидерът на "Български възход".

Според него е нормално е да се увеличава отделяният процент от БВП за отбрана.

Отбраната е била подценявана от политическата ни класа дълги години и не е било инвестирано достатъчно. Очевидно е, че тази тенденция ще продължи, защото липсата на инвестиции в отбраната е отворила една много сериозна необходимост. От гледна точка на геополитиката е очевидно, че в един размирен свят, с множество войни около нас, няма как да не мислим за сигурността си да не инвестираме в нея. Тази тенденция ще продължи не само у нас, а и в Европа и региона, посочи Стефан Янев.

В отговор на въпрос за войната в Украйна, той заяви, че въпросът е каква реалната преценка на влиянието на една война.

Влиянието се измерва не само чрез военния вектор, а и с ефекта върху икономиката, каква цена плащаме ние като граждани на Европейския съюз. Това, че големи европейски икономики са в рецесия, трябва да ни говори нещо. Това, че в България икономическият растеж е по-малък от предвиденото, също трябва да ни говори нещо. В една война всички са губещи, печелят само търговците на оръжие. Затова са необходими мерки в посока на мира, дипломацията и развитието на икономиката, каза Янев.

Той коментира и скандала с подписването на споразумението с Украйна.

В споразумението е залегнал основно военният вектор. Ние се ангажираме за 10 г. с нещо, което е свързано само с военния компонент, няма и дума за дипломация и икономика. Когато две страни се договарят, винаги има права и задължения за страните. А тук имаме едностранно споразумение в полза на Украйна. Хубаво е преди да се подпише едно такова споразумение, българските граждани да знаят какво се прави. Изглежда ми, че това спор е някакво ехо отпреди година-две. В момента се говори за прекратяване на военните действия и мирно споразумение, а ние говорим за военна помощ, отбеляза Стефан Янев, цитиран от novini.bg.

Във връзка с преговорите за съставяне на редовно правителство бившият служебен премиер посочи: "Трябва да си дадем отговор на въпроса защо искаме правителство, освен заради това, че скоро не е имало. По-важният въпрос е какво ще прави това правителство, как ще отговори на интереса на българските граждани. След последните седем избори партиите ни спретват едно шоу, което сме гледали много пъти. Кому е изгодно това шоу? Създават се санитарни кордони, стигматизира се името на Пеевски, а в същото време се оказва, че той си действа спокойно. Създава се една митология, че едва ли не това е човекът, от когото зависи всичко".

Защо ни е целият този цирк? Трябва да имаме едни нормални разговори и българските граждани да са уведомени за какво се водят тези разговори, как ще се разпределят отговорностите в едно евентуално коалиционно споразумение, а не да гледаме една пиеска, която ни се представя като реалност – да се създават кордони. Важните преговори се водят от партии, които не са уверени в себе си и ако имат намерение да правят нещо, не ни го казват, коментира още Янев.

Image