Вече всички тол камери могат да засичат средната скорост на пътя, при това правят разлика между лек и товарен автомобил, показа тест, проведен от Националното тол управление.
Тестовете са били проведени на 18-23 октомври и трябваше да проверят дали системата е готова да заработи с ново предназначение - не само да след дали превозните средства имат винетка, а и дали са надвишили позволената скорост.
Тестът е извършен в присъствието на министъра на регионалното развитие и благоустройството инж. Виолета Коритарова.
За отчитане на средна скорост се използва снимков материал от устройствата, разположени в началото и в края на даден пътен участък (сегмент) които засичат номерата на автомобилите. Системата отчита дали те са леки или тежкотоварни и ограниченията на скоростта за всеки вид превозни средства, поясняват от МРРБ.
Водачите на пътя не са били информирани, че в този момент камерите засичат скоростта. По Северната скоростна тангента на София разрешената скорост за автомобили е 120 км/ч, а за камиони - 90 км/ч.
Ето какви са първите отчетени данни:
- Рекордьор е бил лек автомобил със средна скорост 203 км/ч;
- За 24 часа 494 автомобила са се движили с над 140 км/ч;
- 2707 коли са преминали със средна скорост между 121 и 140 км в час.
- 642 коли са се движили със скорост между 101 и 120 км в час;
- 3 автобуса под 12 т и 219 автобуса над 12 т са преминали със средна скорост между 80 и 100 км/ч;
- 19 камиона над 12 т. - 80-100 км/ч;
3 камиона над 12 т - между 101 и 120 км/час.
Предстоят тестове на други участъци от републиканската пътна мрежа в страната и сертифициране на системата от Българския институт по метрология.
Трябва да спазим административните процедури, да се получи потвърждение от МВР, че получават данните от тол системата и могат да ги обработват, каза пред участниците в срещата министър Коритарова.
Очаква се през 2025 година тол камерите вече да засичат скоростта на пътя и нарушителите да бъдат глобявани.
Промените в Закона за движение по пътищата, с което ще се дефинира нормативно понятието „средна скорост“ са внесени в Народното събрание. С влизането им в сила ще се създадат условия за намаляване на пътнотранспортните произшествия, ще се повиши пътната безопасност и ще бъдат спасени човешки животи, съобщават от МРРБ.