Велислав Величков за избора на председател на НС: Това вече е театър на абсурда

Велислав Величков за избора на председател на НС: Това вече е театър на абсурда

Това тупане на топката е умишлено от страна на ГЕРБ и на Ново начало - ДПС.  Ако и днес не се избере председател на парламента, честито на г-н Сарафов. Освен ако президентът няма друго мнение по въпроса, той ще бъде главен прокурор. Това каза в  ефира на Нова  телевизия Велислав Величков от инициатива „Правосъдие за всеки“.

„Днес трябва да има избран председател на НС, иначе според мен трябва да ги затворят в сградата на храна и вода, и докато не се види белия пушек, повече да не излизат. Това ще ги принуди да водят непрекъснати разговори, докато постигнат съгласие. Защото това, което се случва вече е театър на абсурда. Ние в „Правосъдие за всеки“ сме убедени, че тупането на топката от страна на ГЕРБ, което мълчаливо се подкрепя от „ДПС - Ново начало”, е с цел да няма технологично време за промени в Закона за съдебната власт, с които да се прекрати или отложи процедурата за избор на главен прокурор. Така няма да може да се уреди и въпросът с противоконституционното оставане на Георги Чолаков на поста председател на ВАС. Това технологично време е три седмици или две със съкратен срок с предложения за двете четения“, коментира адвокатът, цитиран от novini.bg.

Тази вечер в 18 ч. инициативата „Правосъдие за всеки“ ще има протест заради липсата на промени в Закона за съдебната власт. „Има две прекратени от прокуратурата досъдебни производства срещу Борисов, които Иван Гешев образува. Главният прокурор винаги може да нареди възобновяване. Има депутати, които знаят какво пише в тях, защото материалите бяха изпратени в НС и не бяха секретни. Става въпрос за пачките, кюлчетата, „Барселонагейт“ и Осемте джуджета. В последния казус е замесен и Сарафов. Много комплексни са взаимните зависимости“, заяви Величков.

На свой ред преподавателят по конституционно право Орлин Колев предположи, че външната политика ограничава големите партии да предприемат по-драстични мерки да установят властта.  „Всеки един народен представител по Конституция би могъл да заема поста председател на НС. Останалото е въпрос на политически диалог и консенсус. Има усещане, че всички заинтерсовани умишлено опитват да губят време, да забавят процедурите. Да опитват уж да демонстрират активност, която обаче води до безизходица“, посочи Колев.

По думите му е конституционно допустимо да бъдат формирани парламентарните групи и без избран председател на НС. „Оттам може да се извъртят и мандатите, а така пътят до изборите ще е свободен. Ако продължим по този път, скорошни избори са неизбежни“, допълни той.

Image