Организацията за управление на Тракийски туристически район се включва в DETOUR - проект на ЕС за развитие на устойчиви туристически маршрути. Организацията обединява усилия с десет международни партньора за реализирането на нов европейски проект: “DETOUR: Развитие на устойчиви туристически екосистеми по средиземноморски маршрути”. Проектът обхваща някои от най-живописните маршрути и пътеки в Европа: 1. Via Francigena - 3,200 км маршрут от Кентърбъри, Великобритания, през Франция, Швейцария и Италия 2. Lycian Way - 750 км в южна Турция, района на Анталия, 3. мрежа от планински пътеки с дължина от 280 км в планините Олимп и Кисавос в Гърция и 4. Sultan’s Trail - 2,400 км маршрут от Виена до Истанбул.
Новината съобщи Пламен Панов, заместник-кмет по култура, археология и туризъм на община Пловдив и Председател на Управителният съвет на Организацията за управление на Тракийски туристически район.
Финансиран по програма COSME на ЕС, една от основните цели на DETOUR е да улесни достъпа до финансиране на малки и средни предприятия, намиращи се в близост до маршрутите в обсега на партньорите, както и промотирането им в цял свят. За това ще допринесе и асоциираният партньор World Trails Network - международна мрежа, която обхваща пътеки от всички континенти като Камино де Сантяго (Испания и Франция), Leitrim (Ирландия), френската мрежа от Grande Randonnees, и други пътеки, регистрирани като Европейски културни маршрути.
Организацията за управление на Тракийски туристически район ще работи с малки и средни предприятия и доставчици на туристически услуги за развитието на българската част на Sultan’s trail. Проектът започва с проучване на предизвикателствата пред тях, техните нужди и идеи за развитие, с фокус върху ползите от маршрутите, ще предостави обучения в сферата на дигиталната трансформация и устойчивия туризъм.
В следващия етап участниците, успешно преминали обученията, ще бъдат поканени да изготвят бизнес проекти, като най-добрите от тях ще бъдат директно финансирани.
На финала, най-успешните реализирани проекти ще бъдат наградени с рекламни видеа и медийни турове.
Мениджър на проекта от българска страна е Радост Иванова, Изпълнителен директор на ОУТТР, която освен изброените дейности, ще постави висок приоритет и върху промотирането на нашите природни и културни забележителности, не само в България, но и по целия свят.
Проектът ще даде възможност на най-активния бизнес в района да реализира своите идеи, с което да повиши своя капацитет, а от там и приходи.
Общият бюджет на DETOUR е 2 милиона евро, като периодът за изпълнението му е 3 години. Проектът, ръководен от Община Фиденца, включва партньори от Италия, България, Гърция, Турция и Холандия, които заедно ще работят за подобряване на туристическите преживявания и увеличаване на услугите по извънградските маршрути в съответствие с принципите на устойчиво развитие, иновации и управление на промените в климата.