„Природа. Лов. Риболов“ и „Цветна пролет“ – традиция, иновация и кауза

„Природа. Лов. Риболов“ и „Цветна пролет“ – традиция, иновация и кауза

Над 160 компании участват в най-свежите изложби, посветени на индустрията за свободното време, домa, семейството и природата. Данните съобщи главният директор на Международен панаир Пловдив доц. д-р Иван Соколов на специална пресконференция днес по повод откриването на „Природа. Лов. Риболов“ и „Цветна пролет“. Той отчете ръст от 30% на нови изложители и 20% повече наети площи.

По думите му предстоят две успешни изложения с наситена и богата съпътстваща програма, в която има за всекиго по нещо. Посетителите ще видят богато разнообразие от продукти и аксесоари, висококачествено оборудване за лов, риболов, алтернативен туризъм и спортове. Градинарите и фермерите ще открият цветя, овошки, семена, разсад, декоративни дръвчета и храсти, екзотични растения и цитрусови дръвчета.


„Природа. Лов. Риболов“ представя и дейността на държавните горски предприятия, институции, сдружения. Заместник-министър Стоян Тошев прогнозира много силно 29-о издание на форума и използва случая да благодари на няколко поколения лесовъди и дивечовъди за постигнатите резултати. „Добрата дивечова популация е резултат от техните усилия, мисъл и енергия“, посочи инж. Тошев. Изпълнителният директор на ИАГ инж. Асен Марков допълни, че „Природа. Лов Риболов“ е най-значимото събитие за популяризиране дейността на структурата, заедно с благородната и общополезната кауза, обединила всички партньори в изложението. Заместникът му Росен Райчев представи информация за организирания ловен туризъм у нас и за състоянието на дивечовите запаси. От изнесените данни стана ясно, че приходите от организиран ловен туризъм надхвърлят 7 млн. лв., а от ловно-стопанска дейност са над 12 млн. лв., „България остава лидер в острела на трофейни екземпляри, което е доказателство на доброто развъждане, селекция, отглеждане и грижа за дивечовата популация“, каза Росен Райчев. Добрите постижения са резултат от едновековна традиция на няколко генерации лесовъди и дивечовъди, стана ясно от думите на доц. д-р Христо Михайлов, ректор на Лесотехническия университет. Висшето училище е единственото у нас, което обучава кадри в областта на ловното стопанство, но предлага и обучение по специалности като инженерен дизайн, ландшафтна архитектура, алтернативен туризъм, ветеринарна медицина, екология и опазване на околната среда, растителна защита и други. То е партньор на Международен панаир Пловдив в изложбите, като участва с интерактивен щанд в Палата 3. Там бъдещите студенти могат да получат пълна информация за обучението и специалностите в Лесотехническия университет. „Тази година отбелязваме 100 години висше лесовъдско образование в България. През май ще бъде кулминацията на честванията, които започваме от Пловдивския панаир“, съобщи ректорът.


„ИАРА ще представи в рамките на „Природа. Лов. Риболов“ как осъществява контролната си работа на специален щанд“, обясни директорът д-р Николай Георгиев. Той изнесе данни за направените проверки в риболовни зони у нас и заключи, че броят на наказателните постановления в последните три години плавно намалява. „Това е резултат от взетите мерки и стриктния контрол, осъществяван от Агенцията в партньорство с останалите охранителни институции“, посочи той.


„Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“ ще представи своята ловностопанска, природозащитна, спортна, културна и образователна дейност“, сподели главният секретар на НЛРС-СЛРБ инж. Даниел Тошков. Той обяви, че по специална програма националната организация е реализирала миналата година разселване в дивата природа на 150 000 птици – фазан, яребица, полудива патица, тракийски кеклик, 1000 диви зайци и 200 елени лопатари. „Новост в дейността на НЛРС-СЛРБ е възраждането на рибарските училища за деца“, допълни инж. Тошков. Той акцентира върху 130-годишнина на списание „Лов и риболов“, която ще бъде специално отбелязана в рамките на „Природа. Лов. Риболов“. „Това е най-старото живо печатно издание, което излиза всеки месец без прекъсване. То е не само съюзен орган, но така също е патриотично и природозащитно списание“, каза главният секретар на НЛРС-СЛРБ.

Image