Ботев е на финал за Купата след нов бой над ЦСКА-София (СНИМКИ И ВИДЕО)

01 Май 2024 17:46
Ботев е на финал за Купата след нов бой над ЦСКА-София (СНИМКИ И ВИДЕО) Снимки: Plovdivskinovini.bg

Отборът Ботев (Пловдив) се класира за финалния двубой от Sesame Купа на България. Това се случи, след като ''жълто-черните'' се наложиха с 2:0 над гостуващия ЦСКА-София и с общ резултат 3:0 ''канарчетата'' елиминираха ''червените''. Пред френетичната атмосфера на стадион ''Христо Ботев'' домакините изиграха изключително силен втори полуфинал и заслужено отстраниха столичани. Още в четвъртата минута Ивелин Попов вдигна на крака целия стадион, откривайки резултата, а в 82-ата минута резервата Дилан Мертенс удвои актива на Ботев и подпечата мястото на тима във финалния двубой.

В 3-тата минута Антонио Перейра извърши нарушение не много далеч от наказателното поле на домакините. Тибо Вион пробва късмета си с директен удар към вратата на Хидайет Ханкич, но над напречната греда.

Минута по-късно "жълто-черните" избухнаха в дива радост, след като Ивелин Попов беше изведен с пас зад гърба на отбраната на ЦСКА-София от Мартин Секулич. Опитният офанзивен футболист напредна край Браян Кордоба и шутира технично с десния крак, като не остави абсолютно никакви шансове на Густаво Бусато - 1:0 за Ботев.

В 7-ата минута ЦСКА-София за малко да получи втори гол. Пловдивчани изпълниха със замисъл статично положение. Ивелин Попов беше сам в наказателното поле и успя да отклони с глава към Секулич. Нападателят се размина с топката, тъй като бе добре блокиран от Тибо Вион.

В 37-ата минута ЦСКА-София създаде най-добрия си голов шанс от началото на срещата. Атаката тръгна пред наказателното поле на „червените“. Матиас Фаетон беше изведен отляво. Той съумя да преодолее Йонас Там и намери на чиста позиция Тобиас Хайнц. Последва удар, който беше отразен от Ханкич. Брилянтно спасяване от страна на вратаря на Ботев. Стражът беше тестван и след изпълнението на ъгловия удар. ЦСКА-София разигра добре. Фаетон стреля от дъгата, но отново Ханкич спаси. Минута по-късно Хайнц се пребори за топката в наказателното поле на Ботев и дори отправи удар от малък ъгъл. Топката срещна левия страничен стълб и излезе в аут. Така „канарчетата“ можеха да си поемат глътка въздух. Две минути преди почивката гредата отново спаси домакините. Хайнц овладя в близост до ъгъла на наказателното поле на Ботев. Без да се колебае, 14-ката на столичани стреля от въздуха. Със сетни усилия Ханкич закачи топката с върха на пръстите си и я отклони в напречната греда.

След подновяването на играта през второто полувреме Тибо Вион центрира в полето на Ботев от фал. Той намери отлично Линдсет, а норвежецът шутира от въздуха, но Хидайет Ханкич за пореден път разочарова със спасяване "червените" футболисти. В 51-ата минута Ботев разигра отлично пред полето на ЦСКА-София, а Константинос Балоянис се озова сам срещу Бусато. Гъркът стреля, но бразилецът с една ръка блокира изстрела.

В 58-ата минута късметът се усмихна на ЦСКА-София. Балоянис центрира от ъглов удар. Получи се разбъркване около Антонио Перейра. Тибо Вион успя да отклони топката, но я насочи към собствената си врата. Тя разтресе напречната греда, за облекчение на Бусато. В ответната атака Данило Асприля беше изведен в коридор. Влезлият в игра като резерва стреля мощно и неточно.

В 70-ата минута Ханкич излезе извън наказателното поле, за да пресече подаване към Асприля. Вратарят докосна леко топката, след което връхлетя в тялото на нападателя. Ако не бе закачил кълбото, то изявата му със сигурност щеше да доведе до негов червен картон.

В 73-ата минута "канарчетата" отново стигнаха до изгодна възможност за гол. Емануел Уме овладя в половината на ЦСКА-София и изведе дясно Ехидже Укаки. Тъмнокожият футболист стреля по диагонала, но Бусато с тяло спря топката. Пет минути по-късно Джеймс Ето‘о центрира меко към Уме Емануел. Той изскочи пред противник защитник и стреля с глава, плонжирайки, но покрай целта.

В този двуостър сблъсък, в който положенията пред двете врати следваха едно след друго, Ботев удари за втори път в 82-ата минута. Поредната опасна атака на "канарчетата" се разви по лявото крило, където набралият скорост Уме дриблира и подаде към резервата Мертенс пред границата на пеналта. Последва шут по земя от 18 метра, който прониза долния десен ъгъл на "червената" врата.

До края мачът се доиграваше. ЦСКА-София, разбира се, пробва до последно да се върне в мача, но така и не успя да преодолее Ханкич и защитата пред него. Междувременно Ботев Пловдив изпусна два-три шанс да направи победата си още по-изразителна. Най-близо бе Антоан Конте, който се озова срещу Бусато, но беше спрян от вратаря. Все пак това по никакъв начин не помрачи настроението на ''жълто-черните'' фенове, които започнаха да празнуват победата си.

Ботев Пловдив: 1. Хидайет Ханкич, 5. Йонас Там, 7. Мохамед Брахими, 9. Мартин Секулич, 10. Ивелин Попов – К, 15. Джеймс Ето‘о, 17. Николай Минков, 19. Антоан Конте, 20. Антонио Калдерон, 31. Уме Емануел, 38. Константинос Балоянис

Резерви: 32. Матвей Игонен, 4. Ехидже Укаки, 6. Дилан Мертенс, 16. Самюел Акере, 18. Димитър Папазов, 28. Янис Карабельов, 30. Лъчезар Балтанов, 40. Кристиан Нвачукву, 42. Ивайло Видев

Треньор: Душан Керкез

ЦСКА-София: 1. Густаво Бусато, 2. Юрген Матей – К, 3. Сайней Санянг, 15. Тибо Вион, 13. Браян Кордоба, 21. Амос Юга, 26. Марселино Кареасо, 7. Улаус Скаршем, 10. Джонатан Линдсет, 11. Матиас Фаетон, 14. Тобиас Хайнц

Резерви: 25. Димитър Евтимов, 17. Емануел Шакич, 23. Илиан Антонов, 4. Мено Кох, 8. Станислав Шопов, 6. Християн Петров, 30. Данило Асприля, 5. Брадли де Нойер, 16. Георги Чорбаджийски

Треньор: Стамен Белчев

Съдия: Волен Чинков