БФС представи проект за отделянето на професионалния футбол от Федерацията

БФС представи проект за отделянето на професионалния футбол от Федерацията

Днес в централата на Българския футболен съюз в Бояна бе представен проект за отделянето на професионалната лига от БФС и администрирането й от страна на клубовете. Това се случи по време на дискусия, на която представителите на професионалните клубове бяха запознати с проекта и механизмите за действие в тази насока.

 

Презентацията бе представена от заместник изпълнителиния директор на БФС Добрин Гьонов в присъствието на изпълнителния директор на Федерацията Андрей Петров.

 

В заложения план отделянето трябва да се реализира през 2026 година, като целта е достигането на по-големи резултати, а БФС ще окаже основно съдействие по време на процеса по прехвърляне на правата.

 

Предстои провеждане на среща и с представителите на Втора лига, след което ще бъдат сформирани работни групи, които ще администрират целия процес в продължение на година и половина.

 

„В плана за реализация сме заложили добрите европейски практики и съвместно с Европейските и Световните лиги сме начертали рамката и стъпките по които да се мине за отделянето на професионалния футбол от Българския Футболен съюз. Това е началото на коментираното от години отделяне на административното ръководене на футболния процес от БФС. Договаряме и дигитализация на Втора лига. Клубовете бяха активни на срещата, има желание и от двете страни", заяви зам. изпълнителният директр на БФС Добрин Гьонов по време на прес конференцията, която се проведе непосредствено след събитието.

 

Той допълни, че водещ елемент в процеса е структурирането на Лигата, като формата и разделянето на приходите, след реализирането ще бъде основно и само в ръцете на клубовете. Гьонов подчерта и, че БФС трябва да е сигурен, че Лигата е готова за този преход и има финансови, правни и организационни възможности за този проект.

 

„БФС е голяма организация, която трябва да третира равно всички видове първенства на всички видове нива. ПФЛ ще има много по-големи възможности да организира, ще има позитиви при правилен мениджмънт, в Европа навсякъде Лигата е факторът - трябва да се гони финансов и спортен успех. Лигата ще може да осъществява и да гони тези цели. Програмата е направена съвместно с Европейските лиги и Световните лиги. Клубовете трябва да взимат решенията как да бъде формирано първенството, календарът и т.н. Трябва да сме сигурни, че първите стъпки ще са правилно направени и мениджмънтът на Лигата ще е готов“, добави вицепрезидентът на БФС.

 

„Истината е, че в момента може би няма и кадри. Развитите кадри трябва да отиват в клубовете. В моята презентация нямаше точки за формата на първенствата. ПФЛ трябва да намери правилния формат за провеждане на първенството. ПФЛ е на клубовете - те ще решат колко от приходите да бъдат разпределени между клубовете. Топката е в клубовете. Това е важен за професионалния футбол проект. Следващата стъпка е да направим две срещи с отборите от Втора лига, а след това да се създадат работни групи. Трябва да се направи рамка - устав, правила, след това да има гласуване, хора, отговорности, гъвкаво управление и т.н. БФС има прекалено много компетенции, отговаряме за прекалено много неща, нямаме тази гъвкавост и бързина за взимане на решения. Трябва да направим така, че да е сигурно, че Лигата ще заработи. После на третия ден може Лигата да започне да извършва промени. Въпросът е да е сигурно, че ще има компетентни хора, които да вършат работа. Не следваме европейски модел, а взимаме практики и ги персонализираме към нашата действителност", допълни Добрин Гьонов.

Image