Пет и половина години след опустошителния пожар прочутата парижка катедрала "Нотр Дам" отново отваря врати в целия си блясък.
Световният елит е в Париж за официалната церемония. Близо 40 държавни и правителствени ръководители, кралски особи и духовници са във френската столица за събитието.
Катедралата е възстановена и с помощта на дарения от цял свят.
В Париж са избраният президент Тръмп, украинският Зеленски, европейски държавници, а очакването е, че наред с церемонията, във френската столица ще се вземат решения по важни световни теми.
Заради лошото време церемонията беше преместена на закрито.
От първия ред в катедралата "Нотр Дам" откриването ще наблюдават новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп, украинският президент Володимир Зеленски, британският принц Уилям, както и още близо 40 лидери от цял свят.
Безспорно обаче големият отсъстващ днес е президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която е в Уругвай от вчера за финализиране на договора за свободна търговия с южноамериканските страни от търговския блок Меркосур.
Франция обаче не приема текстовете на споразумението основно заради очакваното недоволство на фермерите, според които договорът представлява опасност от навлизане на южноамериканска продукция, която не отговаря на европейските стандарти.
Към Франция се присъединяват Полша и Италия, а Европейският парламент тепърва предстои да гласува договора.
Сред лидерите на церемонията по откриването на "Нотр Дам" днес е и президентът Румен Радев, който се срещна с български музиканти, участвали в концерт за набиране на средства за реконструкцията на катедралата.
"Парижката Света Богородица " е символ на европейската култура , история и традиции. Нейното спешно и особено впечатляващо възстановяване олицетворява способността на Европа да надмогва кризите", заяви президентът Румен Радев.
И досега са неизвестни причините за зрелищния пожар, който опустоши "Нотр Дам" вечерта на 15 април 2019 година.
Покривът и шпилът от 19 век се срутиха, но камбанарията и фасадата издържаха.
Според френските власти причината за пламъците може да е електрическа повреда или запалена цигара. Ден след бедствието президентът на Франция даде срок за възстановяването на парижкия символ.
"Ще възстановим катедралата "Нотр Дам" още по-красива и искам това да бъде постигнато в рамките на 5 години. Можем да го направим и ще се мобилизираме", заяви през 2019 година френският президент Еманюел Макрон.
В продължение на пет години бяха предприети дълги реставрационни работи. Близо 250 компании и стотици занаятчии, архитекти и специалисти по средновековно строителство се заеха с обновяването.
500 души бяха на обекта всеки ден в надпревара с времето. Необходимите средства от 846 милиона евро бяха събрани и чрез дарения от хора от 109 държави.
Пандемията от COVID-19 причини значителни забавяния. Работата беше подновена през 2021 година с дърводелци, стъклари и каменоделци, които работиха усилено в катедралата и в своите работилници. Днес вътрешността на "Нотр Дам" сияе.
Стените, статуите и витражите са изчистени от праха и дима, мраморът е излъскан до бяло и това се видя при телевизионната обиколка на президента Макрон на 29 ноември. Първата копка на "Нотр Дам" е направена през 1163 година, като основното строителство завършва към средата на 13 век.
През следващите десетилетия са добавяни нови архитектурни елементи. Шедьовърът на готическата архитектура е включен в списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.
Отбелязването на откриването на катедралата продължава и утре, когато предстои и първата меса за католиците в страната.