Във връзка с продължаващите изказвания на представители на Република Северна Македония, поставящи под съмнение принципа pacta sunt servanda [договорите трябва да се спазват], припомняме, че Скопие декларира като свой основен външнополитически приоритет присъединяването си към Европейското семейство на ценности и правила. Това предполага стриктно придържане към добре известните поети ангажименти. Процесът на европейска интеграция се основава на собствените заслуги и не допуска посредничество между ЕС и страна-кандидат. Единствената гаранция за успех е изпълнението на установените критерии и условия".
Това заявиха в петък вечерта от българското министерството на външните работи. Позицията е провокирана от интервю на македонския министър-председател Християн Мицкоски, в което той обяви, че премиерът на Унгария Виктор Орбан е предложил да домакинства среща между София и Скопие.
„Нека Европейският съюз да бъде арбитър, председателят на ЕС ни кани в Будапеща, за да решим всички въпроси предварително, не на етапи, да няма повече пречки и процесът (на евроинтеграция на Северна Македония) да не се билатерализира. Да започнем веднага. Не съм в тази история само за да участвам, а за да завърша с успех. Това е същността на целия този процес. Същността не е да се променя конституцията до следващото препятствие след 6 месеца. Това не е процес, който ще започне сега и ще приключи следващата седмица. Трябва да ги разрешим (проблемите) сега. Ако имаме обективни пречки (по време на преговорите с ЕС), това може да ни направи по-добри, но субективните проблеми, двустранната политика е проблем“, заяви Мицкоски, цитиран от БТА.Според него преговорната рамка, в която като условие за начало на преговорите на Северна Македония с ЕС е вписано включването на българите в страната в основния закон, не е договор, а в Договора за приятелство и добросъседство с България не е записано, че конституцията трябва да се променя. В интервюто Мицкоски заяви, че представителите на ЕС, с които е разговарял в Брюксел, са му казали, че са подкрепили преговорната рамка, защото бившият президент на Република Северна Македония Стево Пендаровски и бившият премиер Димитър Ковачевски са ги убедили, че ще осигурят необходимото мнозинство, за да бъдат вписани българите в конституцията на страната.
В интервюто за скопския Канал 5 Мицкоски засегна и темата за общата история на двете държави, като коментира личността на Гоце Делчев, съобщава БГНЕС.За мен Гоце Делчев е македонски деец и историческа личност, титан на Македония, за тях може да е нещо друго. Нека те да кажат колко песни, имена, истории има Гоце, а ние да видим колко са те в нашата страна. Нека да видим кой всъщност е бил Гоце Делчев. Мъдростта на народа е неприкосновена, заяви македонският премиер.
Според него "при българите сега бе измислена темата за Гоце Делчев. Те доскоро въобще и не знаеха, че Гоце Делчев, Дамян Груев и Яне Сандански са съществували".