Протестиращи превзеха парламента и президентството в Абхазия

Протестиращи превзеха парламента и президентството в Абхазия

Протестиращи опозиционери превзеха сградите на парламента, президентството и правителството на грузинския сепаратистки регион Абхазия, предаде NOVA.

Лидерът на Абхазия Аслан Бжания отхвърли искането на опозицията да подаде оставка и напусна столицата на републиката Сухуми.

Той е провел среща със силите за сигурност, на която бяха обсъдени проблемите на сигурността на фона на протестите, каза секретарят на Съвета за сигурност на Абхазия Раул Лолуа.В петък протестиращи в Сухуми, които се противопоставят на ратифицирането на инвестиционно споразумение с Русия, поеха контрола над сградата на президентската администрация и сградата на парламента. Те поискаха и оставката на президента Аслан Бжания. По-късно абхазката опозиция обяви, че е създала координационен съвет за разрешаване на политическата криза.

Опозиционните сили заявяват, че настояват за предсрочни избори и възнамеряват да натрупат силите си в превзетия комплекс от правителствени сгради.

Няколкостотин протестиращи използваха камион, за да съборят оградата и влязоха в парламента. Те настояваха да бъде спряно гласуване на инвестиционно споразумение с Русия. Недоволните принудиха депутатите да отменят всички точки в днешния дневен ред.Споразумението предвижда руски инвеститори в Абхазия да получават преференциални условия. Според протестиращите, руски олигарси и президентът се опитват да се обогатят, за сметка на интересите на гражданите. Независимостта на Абхазия е призната само от Русия, Сирия и още три държави. Според международното право, територията е част от Грузия. Русия я откъсна насилствено от Грузия след войната през 2008 година.

Тринадесет души бяха ранени по време на вчерашните бурни протести в Абхазия, целящи да предотвратят обсъждането на икономическо споразумение между Москва и този проруски отцепнически регион на Грузия, предаде АФП, цитирани от БТА.

Абхазия обяви едностранно своята независимост през 1992 г., която беше призната от Москва, но не и от международната общност.На видеозаписи, излъчени от руската агенция РИА Новости, се вижда как пред парламента се разразяват сблъсъци между демонстранти и полиция, преди протестиращите да влязат в сградата, този път без насилие, където депутатите трябваше да разгледат договора. Според агенция ТАСС те са влезли и в съседната сграда на президентската администрация.

По данни на здравните служби при сблъсъците са ранени 13 души, двама от които са хоспитализирани.

Демонстрантите протестираха срещу ратифицирането на споразумение, позволяващо на руски компании да инвестират в Абхазия - регион, разположен между Кавказ и Черно море.
Парламентарната сесия, на която трябваше да бъде обсъдена ратификацията вчера, беше отложена, а законопроектът за ратификацията беше оттеглен, съобщи президентската администрация.Русия заяви вчера, че е притеснена от събитията в Абхазия и призова гражданите си да напуснат региона, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

"Русия следи с притеснение събитията в съседна приятелска Абхазия", заяви говорителката на руското външно министерство Мария Захарова. "В републиката се разви кризисна ситуация", добави тя.

Министерството препоръча на руските граждани "да се въздържат от пътувания до Абхазия", а тези, които вече са там - да напуснат.

След кратка война, при която руската армия навлезе на грузинска територия през 2008 г., Москва призна независимостта на Абхазия и другата граничеща с Русия отцепила се от Грузия област - Южна Осетия, отбелязва Ройтерс. Оттогава Русия поддържа военно присъствие в тях, припомня Ройтерс.

Самопровъзгласилата се република обяви едностранно независимост от Грузия след разпадането на СССР и отблъсна грузинските въоръжени сили по време на войната в началото на 90-те години на миналия век, с неофициалната подкрепа на Москва.

Image