Светът стремглаво се въоръжава - ръст от 632 млрд долара на продажбите

Светът стремглаво се въоръжава - ръст от 632 млрд долара на продажбите

Продажбите на оръжия и военни услуги от 100-те водещи компании в сектора достигнаха рекордните 632 милиарда долара през 2023 г., отбелязвайки ръст от 4,2% спрямо предходната година. Това показват данни на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ), публикувани днес.

Увеличението на приходите от оръжия е отчетено във всички региони, като най-голямо е при компаниите от Русия и Близкия изток. Данните показват, че по-малките производители са били по-ефективни в адаптацията си към засиленото търсене, предизвикано от конфликти като войните в Украйна и Газа, нарастващото напрежение в Източна Азия и програмите за превъоръжаване в различни части на света.

Американските компании, които представляват 41 от Топ 100, са генерирали 317 милиарда долара, което е половината от общите приходи. Това представлява ръст от 2,5% в сравнение с предходната година. Въпреки това, най-големите производители като Lockheed Martin и RTX отчитат спад, дължащ се на сложни вериги за доставки. Според СИПРИ, производството на тези компании, включващи сложни аеронавигационни и ракетни системи, е било затруднено през 2023 г.

В Европа приходите от оръжия на 27-те компании в Топ 100 възлизат на 133 милиарда долара – увеличение с едва 0,2%, което е най-ниският ръст в света. Компаниите, произвеждащи сложни оръжейни системи, са работили по стари договори, което забавя реакцията им към нарастващото търсене. Същевременно други производители, като тези от Германия, Полша и Чехия, успяват да увеличат приходите си, предимно благодарение на доставките за Украйна.

В Азия и Океания 23 компании от Топ 100 регистрират ръст на приходите с 5,7%, достигайки 136 милиарда долара. Южнокорейските компании отбелязват 39% увеличение, водени от търсенето в Европа и други региони, свързано с войната в Украйна. Японските компании също увеличават приходите си с 35%, заради националната политика за натрупване на военни сили и големи вътрешни поръчки.

В Близкия изток шест компании от Топ 100 отчитат 18% ръст на приходите, достигайки 19,6 милиарда долара. Израелските производители на оръжия са регистрирали рекордни приходи от 13,6 милиарда долара, докато турските компании отбелязват 24% ръст, благодарение на износа и правителствените програми за автономност в отбраната.

Русия, с две компании в Топ 100, регистрира увеличение на общите си приходи с 40%, достигайки 25,5 милиарда долара. Това се дължи основно на 49-процентното увеличение на приходите от оръжия на „Ростех“, която контролира множество производители. Според експерти, производството на ново военно оборудване в Русия значително се е увеличило през 2023 г., включително изтребители, дронове и ракети.

„Растежът на приходите от оръжия през 2023 г. вероятно ще се запази и през 2024 г.“, коментира Лоренцо Скарацато от СИПРИ. Много компании вече разширяват производствения си капацитет и провеждат кампании за набиране на персонал, демонстрирайки увереност в бъдещи продажби. Данните на СИПРИ ясно подчертават, че глобалното въоръжаване е във възход, а търсенето на оръжия и военна техника няма изгледи да намалее.

Image