Ултраконсерваторите, които искат да направят Ватикана отново велик

Ултраконсерваторите, които искат да направят Ватикана отново велик

Група твърдолинейни консервативни католици настояват следващият папа да бъде по-близък до техния светоглед. И очевидно не се колебаят да използват компромати, за да дискредитират нежеланите кандидати, пише в свой анализ европейската редакция на "Политико".

С наближаването на 7 май, когато кардиналите ще влязат в Сикстинската капела, за да започнат избора на нов понтифик на Римокатолическата църква, противниците на покойния папа Франциск - както вътре, така и извън конклава - се активизират. Гласовита фракция, която от години заклеймява Франциск като еретик, антипапа и дори "антихрист" заради предполагаемо либералните му възгледи, сега вижда момент за действие.

Консервативните среди са възмутени от по-умерения подход на Франциск към еднополовите съюзи и развода, защитата му на мигрантите и сделката на Ватикана с Китай, която предостави на Пекин влияние върху избора на католически епископи.

"Надеждата е понтификатът да се фокусира повече върху католически теми като защита на живота и семейството, вместо върху климатичните промени и миграцията", заяви пред "Политико" германската аристократка принцеса Глория фон Турн унд Таксис, която е сред водещите фигури в римските консервативни католически среди.

Някои консервативни инфлуенсъри настояват за подкрепа крайно десни кандидати за следващ папа, като епископ Атанасий Шнайдер от Казахстан, според когото бежанците в Европа са част от "масова инвазия", целяща ислямизация, организирана от политически елити, за да отслабят християнската идентичност на континента.

Сред другите споменавани от консерваторите потенциални имена са кардинал Робърт Сара от Гвинея - ревностен поддръжник на литургиите на латински език - и американският кардинал Реймънд Бърк, архитрадиционалист и привърженик на Доналд Тръмп.

"Свидетели сме на парадокс - ръководството е по-либерално, но наблюдаваме огромен ръст на конверсиите и на традиционализма", казва Джон Йеп, изпълнителен директор на консервативната организация Catholics for Catholics, която наскоро организира молитвено събитие за Тръмп в имението му Мар-а-Лаго срещу 1000 долара на билет."Кардиналите осъзнават, че макар някои от религиозните водачи да са с либерални наклонности, вярващите в родните им страни са все по-консервативни. Това нещо ще е в ума им, когато влязат в конклава", коментира още той.

Йеп посочва, че 56% от католиците са гласували за Тръмп. "Същият този електорат гледа към Рим и иска папа, който е традиционалист и силен съюзник на САЩ и нашите позиции, например по въпроса за охраната на границите."

"Контракултурна антисекуларизация"

Още преди Франциск да почине на Велики понеделник, кампания за дискредитиране на реформите му вече бе започнала. В основата ѝ стоят добре финансирани консервативни католически организации от САЩ, които сътрудничат с крайно десни политици за прокарване на смесица от католическо учение и национализъм.

Сред най-известните е Napa Institute, организиращ ежегодни луксозни конференции в СПА винарна в Калифорния. Мисията им е да съчетаят "консервативна теология и либертарианска икономика с акцент върху апологетиката, сексуалната етика и борбата срещу секуларизацията".

Друг пример е Sophia Institute Press, който финансира традиционалисткия блог One Peter Five, често критикуващ Франциск и партниращ с католическата телевизия EWTN, използвана за обвинения срещу него по случая с укриване на сексуални злоупотреби.

Един от проектите - Red Hat Report, стартирал през 2018 г., цели създаването на досиета за всеки кардинал с помощта на бивши агенти на ФБР. Те документират богословските и пасторалните им приоритети и ги оценяват по начина, по който са реагирали на скандалите със сексуални злоупотреби.

Основната мишена на атаките на консервативните кръгове е кардинал Пиетро Паролин - дясната ръка на Франциск и един от фаворитите за негов наследник. Според противниците му той трябва да бъде известен за света като "позор за Църквата".

Според "Ройтерс" влиянието на консервативната десница може да се засили и заради тежката финансова ситуация във Ватикана. Дефицитът на папската държава достига 83 милиона евро. Според висш църковен служител, който говори пред POLITICO, опитите за намиране на външно финансиране правят избора на нов папа уязвим за натиска на богати консервативни дарители от САЩ - тема, която беше повдигната по време на предконклавните срещи, провеждани през последната седмица.

Лобисти без лидер

Следващите дни преди началото на конклава ще бъдат решаващи - тогава консервативните католици ще се опитат да окажат въздействие върху гласуващите кардинали.

"Изключително важно е новият папа отново да поеме юздите и да потвърди вярата, в която католиците вярват вече 2000 години", казва Джон Йеп, наричайки Франциск един от най-противоречивите папи в съвременната история.

Но дори и самите консервативни групи признават, че пред себе си имат трудна задача. Тъй като 80% от кардиналите в конклава са назначени от папа Франциск, основната им надежда е да блокират прогресивни кандидати.

Другият проблем е, че кардиналите консерватори нямат ясен лидер. Кардинал Джордж Пел, починал през 2020 г., беше "влиятелен лобист и ключова фигура", както коментира източник на "Политико" във Ватикана, пожелал да запази анонимност. "След смъртта му няма кой да обедини този лагер."

"Твърдолинейните опитват всичко, но математиката не им излиза - нямат достатъчно гласове дори за блокиране на либералите", твърди Бенджамин Харнуел, кореспондент на War Room на Стив Банън. "Това не е католически конклав."

Тактики на сплашване

Едно нещо обаче се е променило от последния конклав през 2013 г. - лобизмът вече е дигитален. С множество консервативни блогове и инфлуенсъри в социалните мрежи, кампанията сега е "безпрецедентна", казва Стивън Шнек, бивш директор на Института за политически изследвания и католически науки към Католическия университет на Америка. "Наблюдаваме вълна от анализи, мнения и реални кампании от външни групи и инфлуенсъри."

Фаворитите за папа се притесняват какво може да излезе срещу тях. Така например наскоро крайнодесният сайт LifeSiteNews публикува видеоклип на един от сочените за фаворити за папския престол - кардинал Луис Антонио Тагле. Вътре се вижда как той пее песента Imagine на Джон Ленън на караоке. Критиците заявиха, че текстове като "Imagine there's no heaven" представляват "капитулация пред атеизма".

"Те знаят, че нямат мнозинство, затова се опитват да сплашат реформаторите", казва ватиканският журналист Марко Полити. "Съобщението е: "Не можете да изберете Франциск II". Това е психологическа игра."

Но след като кардиналите влязат в Сикстинската капела, външното влияние спира.

"Трудно е да се прогнозира какво ще се случи в тази "пещ", коментира източникът на "Политико" във Ватикана. "Най-добре обмислените планове често не издържат сблъсъка с реалността. Тези кардинали не се познават добре. Сега тепърва опипват почвата."

Image