Възможен ли е мирен договор между Украйна и Русия през 2025 г.?

Възможен ли е мирен договор между Украйна и Русия през 2025 г.?

Вече навлизаме в 2025 година и като че ли всички я очакват с едно предчувствие, че спирането на войната и мирният договор между Украйна и Русия са предстоящи. Ние не сме толкова сигурни в това. И все пак, вероятността от спиране на военните действия е значителна - възможно, достигаща до 50 % - и затова ще се опитаме да прогнозираме КАКВО Е РЕАЛИСТИЧНО ДА ПРЕДПОЛАГАМЕ ЗА УСЛОВИЯТА НА ЕВЕНТУАЛЕН МИРЕН ДОГОВОР.

 

Съвсем синтезирано:

 

КРИТИЧНИ НЕЯСНИ ФАКТОРИ: Това не са материалните фактори, а преди всичко, нагласите, очакванията, стремежите и намеренията на основните субекти, свързани с войната:


ЗЕЛЕНСКИ И ПРАВИТЕЛСТВОТО МУ: - Знаем официалните заявления на украинското правителство, но не знаем на какви компромиси и при какви условия те биха били готови.


ПУТИН и обкръжението му: - Тук дори и публичните заявления на властите са противоречиви, чисто пропагандни, какво могат да отстъпят и какво не, можем само да предполагаме.

ПРЕЗИДЕНТ ТРЪМП и правителството му: - Все още е съвсем неясно КАК и дали наистина ще спази заканите се да спре войната (макар и не за 24 часа).

Въз основа на анализ на известните факти, с голяма доза основание можем да предполагаме, че:

1. И трите страни са уморени от войната и биха желали спирането и, но при определени условия.


2. Президент Тръмп може да въздейства върху Зеленски (за негова по-голяма "сговорчивост"), като заплашва с намаляване на военната помощ и обещава икономическа такава за възстановяването на Украйна. Навярно може да опита въздействие върху Путин с обратния ход - заплаха за по-решително масирано въоръжаване на Украйна с модерни и далекобойни оръжия, и икономическо въздействие (свързано, например, с падане световните цени на нефта и газа), но и съответно вдигане на санкциите при отстъпчивост.


3. Ролята на Европейския съюз, за съжаление, навярно ще бъде преди всичко поддържаща.


4. Ключово за прогнозата ни е, че и двете страни - Украйна и Русия - трябва да направят отстъпки от заявените си позиции, но така, че държавните ръководства да могат да заявят на народите си: "Да, но пък успяхме да ........................................" ( като изтъкнат придобивки за страната, реални или въображаеми). Постулираме, че убедителните за масите ОБЯСНЕНИЯ са по-важни от реалните придобивки или загуби.


5. Мирният договор задължително трябва да включва сериозни (международни) гаранции за сигурността на Украйна.

Няма да правим пълен анализ (надали е възможен) на слабостите на Русия и Украйна. Като общ извод само ще отбележим, че позицията на Украйна не е по-силна от, примерно, 2023-та година, поради натрупаната голяма умора у населението, слабото европейско единство в подкрепата за Киев и тревожните и неясни сигнали откъм Вашингтон.


ТРИТЕ СТЪЛБА НА ЕВЕНТУАЛНИЯ МИРЕН ДОГОВОР

А. Територии и граници.
Б. Международни гаранции за мира.
В. Компенсации, репарации, възстановяване, други.

А. Територии и граници.

1. Изтегляне на руските войски и възстановяване - може би на етапи - на границите от февруари 2022 г. Крим и двете "републики" - Донецка и Луганска - остават към Русия (възможно, с клауза за нова договореност след 10 или 20 години?) Статут на Керченския пролив.


2. Увеличена автономия на Донбаска област в състава на Украйна

 

Б. Международни гаранции за мира

 

1. Демилитаризирани зони от двете страни на границата - възможно, 50 км. (100) от украинска страна и 100 км. от руска.


2. Международни военни контингенти за контрол на границата (може би само от украинска страна, ако е невъзможно да се получи съгласие от руска страна).


3. Договори за взаимопомощ между Украйна и определени страни от НАТО (Полша, Франция, Великобритания ? )


4. Отказ на Украйна от влизане в НАТО за следващите 20(?) години. (Или перспектива за влизане при ограничаващи условия, напр. за неразполагане определени оръжия на територията и.)


5. (Зелена улица за Украйна за развитие на ядрени сили?)

 

ОБЯСНЕНИЯ

 

 

Този Вариант А можем да наречем "Територия срещу несигурност" от гледната точка на Украйна. Алтернативният Вариант Б би бил "Сигурност срещу територии" - когато Украйна кандидатства и влиза в НАТО, но Русия придобива целия Донбас и основните части и от Запорожка и Херсонска области, вариант, който навярно за много украинци изглежда по-добър.

 

      Това НЕ Е наше предложение за добър мирен договор, ни най-малко.

 

    Това е възможен, вероятен и донякъде реалистичен вариант за мирен договор между двете страни.  

       При този вариант ръководствата на двете страни имат достатъчно доводи да обосноват пред народите си ползите от мирен договор. Което го прави реалистичен.

   Но, разбира се, подобен договор не възстановява справедливостта и не наказва подобаващо виновника.

 

Анализ на социолога Николай Близнаков, изследователска асоциация НЕОХРОН, за Plovdivskinovini.bg 

Image