Стабилността на НС зависела от Изборния кодекс, призна Цветанов

16 Фев 2019 11:21

Изборният кодекс бил залогът за стабилността на парламента и държавата. Това стана ясно от коментара на Цветан Цветанов пред Нова телевизия.

Той обясни, че се е наложило консултации с ОП и ДПС, за да се намери консенсус по изборните правила.

"В политиката не винаги може да поставяш ултиматуми", подчерта Цветанов. С ДПС партия ГЕРБ намерила пресечни точки. Така било с утвърждаването на евроатлантическите ценности. Освен това , по думите му, ДПС и патриотите били на една позиция за част от изборните правила.

Патриотите направили компромис към искането на ДПС как да се въведе машинния вот.

 

"Не давайте за пример Мая Манолова, тя опорочи изборите", така Цветанов отговори на атаката на омбудсмана. Той подчерта, че ГЕРБ са участвали в изборите по правилата на Манолова и пак са победили.

"Можем да участваме в избори по всякакви правила", изтъкна председателят на ПГ на ГЕРБ.

Tой заяви, че иска мажоритарна система и очаква намесата на президента Румен Радев с вето.

"Русия възприема Черно море като нейна територия", отбеляза заместник-председателят на ГЕРБ.

Затова трябвало повече присъствие на НАТО в региона, по мнението му.

 

Не е нормално правителството да научава от чужди посланици какво се случва у нас

Припомняме, преди дни левите обявиха, че ще се обърнат към омбудсмана и президента заради промените в Изборния кодекс. Нинова бе убедена, че ГЕРБ ще се опитат да фалшифицират изборите. Соцлидерът призова Румен Радев да наложи вето на Кодекса. Президентът разкритикува законодателните инициативи, заявявайки, че управляващите са изкушени от служебна победа.

Вчерашният дебат по предложенията за промени в Изборния кодекс в пленарна зала продължи цял ден. След бурното начало с взаимни обвинения,правната комисия се събра на извънредно заседание, което депутатите от БСП демонстративно напуснаха заради несъгласието си с почти всички промени.

Заседанието обаче продължи, като работното време бе удължено, а заседанията на комисиите бяха отменени.

 

Сред промените бяха отпадането на преференциалния вот, отлагане на машинното гласуване, оповестяването на социологически проучвания.

Не минаха предложенията на ДПС за агитация на майчин език с преводач, както и за разкриването на изборни секции в чужбина.

От ВМРО се противопоставиха на отпадането на преференциалния вот, но пленарна зала го одобри.

Много извънпарламентарни партии се обявиха против прокарването промени в Изборния кодекс, като дори от Обществения съвет към ЦИК разкритикувахавъвеждането на промени до една година преди изборите.

 

Вчера социолози посочиха, че допускат произнасяне на Конституционния съд.Те се обявиха за механичното преброяване на бюлетини, тъй като при него най-лесно могат да се открият евентуални злоупотреби.

От своя страна от асоциация "Прозрачност без граници" разкритикуваха остро народните представители. Според тях промените в Изборния кодекс са били непрозрачни, хаотични и в нарушение на международните стандарти.

 

Main Menu