По повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, председателят на Общински съвет – Марица Виолета Христодулова поздрави директорите на образователните институции на територията на общината. Събитието премина под знака на признателност към отдадеността и професионализма на учителите, изграждащи основите на знанието и духовността.
Като израз на благодарност за усилията им в изграждането на бъдещето на подрастващите,
Христодулова поднесе на всеки директор поздравителен адрес, както и символичен подарък – иновативен образователен пакет, включващ дигитални уроци по българска история. Тези ресурси са разработени с цел да подпомогнат съвременното преподаване чрез интерактивни методи, ангажиращи учениците по нов, креативен начин.
„Образованието е най-силното оръжие, с което можем да променим света. Вие сте хората, които с труд, сърце и постоянство градите бъдещето на нашата община. Благодаря Ви за отдадеността! Винаги ще имате моята подкрепа, както и тази на кмета на Община Марица Димитър Иванов. За нас образованието и развитието на децата са безспорен приоритет. Вие сте стожерите на българското образование. И освен да осъществявате държавната политика в областта на образованието с много хъс, отдаденост и креативност, правите училищата в общината притегателен център за нашите деца, като възпитавате умни, образовани и доблестни личности“, подчерта в обръщението си Виолета Христодулова.
От името на присъстващите директори, благодарност за вниманието и последователната подкрепа изказа директорът на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в Труд Тоня Коева. Тя отбеляза, че подобни инициативи са не само знак на уважение, но и реален принос към модернизирането на учебния процес.
Образователните пакети акцентират върху дигитализацията на българската история и култура и целят да насърчат създаването на образи на бележити личности, допринесли за нашето културно-историческо наследство. Използването в STEM кабинетите и на новата платформа „Холис“ ще даде възможност на учениците да развият ценни дигитални и творчески умения, които ще ги отличават не само в рамките на страната.
„Дигиталната платформа „Холис“ е още една крачка към съвременно образование, в което учениците не просто възприемат знания, а ги създават, прилагат и преживяват. С тази инициатива правим българската история по-достъпна, по-близка и по-интересна за тях“, допълни Христодулова.
На събитието присъстваха заместник-кметът по образование Анелия Симеонова и ръководителят на образователните дейности Димитрина Стойчева.
Училищата на територията на общината започнаха с редица инициативи да отбелязват празника, като кулминацията ще е на 24 май, когато в редица населени места ще бъдат организирани тържествени шествия. С юбилейно тържество СУ „Васил Левски“ в Маноле ще отпразнува 140 години от създаването си.