България не се даде на Румъния в приятелска среща

04 Юни 2024 20:36

Националния тим на България завърши 0:0 като гост на Румъния в контролна среща, играна пред близо 20 000 зрители на стадион "Стяуа" в Букурещ. В герой на мача се превърна Иван Дюлгеров, който спаси дузпа в началото на второто полувреме.

Играчите на Илиан Илиев не успяха да се възползват от няколкото добри възможности, които се откриха пред тях особено през второто полувреме, когато "трикольорите" играха по-добре.

След контролата с Румъния за България предстои още една приятелска среща - със Словения в Любляна на 8 юни.

Още в третата минута домакините стигнаха до добра възможност. Играчът на Парма Валентин Михаила бе оставен непокрит в полето на България и №13 на румънците стреля с десния крак, но Иван Дюлгеров показа класа и изби в корнер. После пък Денис Ман центрира, но безопасно. В шестата минута българите стигнаха до свободен удар. Кирил Десподов центрира силно в наказателното поле на домакините, но Георги Костадинов се размина с това да засече и играта беше подновена от начален удар. След 13 минути игра "трикольорите" организираха добро нападение отляво, но Рациу блокира опита за центриране на Кирил Десподов към Алекс Колев. В 19-ата минута родната отбрана изпусна Денис Драгуш, след като той изпревари Живко Атанасов и Иван Дюлгеров, след което подмина нашия вратар, но ударът му от малък ъгъл се озова встрани от нашата врата.

Румъния направи много голям пропуск в 44-ата минута. Николае Станчу пусна много добър извеждащ пас към Денис Дръгуш, който се измъкна зад гърба на Живко Атанасов. Дръгуш бе сам срещу Иван Дюлгеров, но ударът му бе разочароващ и топката премина встрани от десния страничен стълб на вратата на България.

Пет минути след почивката Румъния получи право да изпълни 11-метров наказателен удар. Зад топката застана крилото на Парма Денис Ман, който обаче не успя да преодолее Иван Дюлгеров. Българският вратар усети посока на изстрела и изби топката.

В 54-ата минута Живко Атанасов свали за Александър Колев, последва силен удар на звездата на Крумовград, но топката беше в обсега на вратаря Флорин Ница, който успя да спаси.

В 58-ата минута шут на Марин Петков по диагонала отляво бе блкиран. След корнера последва удар с глава от Атанасов, но той не беше точен. Малко след това влезлият като резерва Флоринел Коман получи вляво и си нагласи топката на десния крак, но диагоналният му удар профуча доста встрани от вратата на Дюлгеров. В 71-ата пък удар на Янис Хаджи беше с лекота уловен от Иван Дюлгеров.

Румънците допуснаха много груба грешка в 83-ата минута, но българските национали не успяха да се възползват от нея. За втори път в мача Раду Дръгушин и Флорин Ница не се разбраха. Дръгушин тръгна да връща една топка назад, но я изпрати в тялото на Ница, който беше хванат в крачка и излизаше напред. За съжаление в близост нямаше български национал, който да се възползва от ситуацията. Мартин Минчев стреля в 85-ата минута, но Ница беше сигурен и спаси. Илиан Илиев-младши стреля от пряк свободен удар в 90-ата минута, но право в ръцете на Флорин Ница.

Румъния: 1. Флорин Ница – 2. Андрей Рациу, 3. Раду Дръгушин, 4. Адриан Рус, 11. Никушор Баку – 18. Разван Марин, 6. Мариус Марин – 20. Денис Ман, 10. Николае Станчу (К), 13. Валентин Михъйла – 19. Денис Дръгуш

Резерви: 12. Орацио Молдован, 16. Щефан Търновану, 26. Разван Сава, 5. Йонуц Неделчяру, 7. Деян Сореску, 8. Александру Чикълдъу, 9. Джордже Пушкаш, 14. Янис Хаджи, 15. Адриан Шут, 17. Флоринел Коман, 21. Дариус Олару, 22. Василе Могош, 23. Константин Грамени, 24. Богдан Раковицан, 25. Даниел Бърлигя

Треньор: Едуард Йорданеску

България: 23. Иван Дюлгеров – 19. Иван Турицов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 18. Християн Петров – 7. Георги Костадинов, 25. Васил Панайотов – 16. Марин Петков, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов – 9. Алекс Колев

Резерви: 1. Димитър Митов, 21. Светослав Вуцов, 2. Ертан Томбак, 4. Ангел Лясков, 8. Росен Кирилов, 10. Георги Минчев, 14. Георги Русев, 15. Симеон Петров, 17. Мартин Минчев, 22. Илиан Илиев-младши, 24. Серкан Юсеин, 26. Виктор Попов

Треньор: Илиан Илиев

Съдия: Атила Караоглан