България се справи със Северна Ирландия на ''Колежа'' (СНИМКИ)

08 Сеп 2024 17:50
България се справи със Северна Ирландия на ''Колежа'' (СНИМКИ) Снимки: Plovdivskinovini.bg

Националният отбор на България победи Северна Ирландия с 1:0 в среща от Лига на нациите. В герой за "лъвовете" се превърна Кирил Десподов, който намери мрежата в 40-ата минута след подаване на Александър Колев. Мачът на стадион "Христо Ботев" в Пловдив се игра пред 14 300 зрители, които не спряха да подкрепят трикольорите.

Това бе първи успех в официален мач за българите от близо две години – на 26 септември 2022 при гостуване на Северна Македония, отново в този турнир.

С успеха България се изравни с Беларус на върха във временното класиране с 4 точки и голова разлика 1:0. Северна Ирландия е трети с 3, а на дъното е Люксембург с 0.

В третата минута бяхме изключително близо до откриване на резултата. Кирил Десподов даде пас на близката греда към Георги Костадинов, който нанесе хубав удар с глава, ала някак Пийкок-Феръл спря топката. Тя отиде към Живко Атанасов, който стреля и с глава вратарят на "зелено-бялата" армия отклони, а топката се отби в гредата на съперника. Алекс Колев опита успореден пас за Илия Груев, ала неговият опит беше блокиран. При последвалото нападение Айзък Прайс шутира към родната врата, но Димитър Митов спаси. В 12-ата минута Радослав Кирилов пое вляво и беше дублиран от Фабиан Нюрнбергер. Играчът на Дармщадт центрира към Алекс Колев, който отправи удар с глава, но той нямаше как да затрудни Пийкок-Феръл.

В 22-ата минута Джими Савил сгрешки при изнасяне на топката и Кирил Десподов открадна. Играчът на ПАОК напредна и беше париран от двама бранители на британците, а ударът на Кирил отиде встрани от северноирландската врата. Четири след това играчът на Ливърпул - Конър Брадли, атакува българската врата с шут от разстояние, ала той не успя да затрудни Димитър Митов. След половин час Пади МакНеър фаулира изключително грубо пред полето на съперника Радослав Кирилов, но гръцкият рефер показа едва жълт картон за бранителя. Зад топката застана Кирил Десподов, който стреля отлично и прехвърли стената, ала топката се отби в десния страничен стълб на Пийкок-Феръл за втори път. Десет преди края Кирил Десподов се понесе през средата, но изначално нямаше подкрепя. Илия Груев се притече на помощ и получи пас, след което изведе фантастично Алекс Колев сам срещу вратаря на съперника, ала нападателят на Левски стреля прекалено слабо, за да затрудни Пийкок-Феръл. Осем преди края Живко Атанасов и Алекс Петков не комуникираха добре и това спомогна на Айзък Прайс да излезе сам срещу Митов. Играчът на Стандард Лиеж шутира, но встрани от българската врата.

България излезе напред в резултата в 40-ата минута! Алекс Колев пресече подаване на Бейли Пийкок-Фарел и мигновено пусна подаване за Кирил Десподов, който бе забравен от отбраната на Северна Ирландия и необезпокояван прати топката в празната врата за 1:0!

В 68-ата минута северноирландците стигнаха до страхотен шанс за изравняване, ала резервата Шейн Лейвъри беше оставен да задмине Живко Атанасов. Нападателят на Кеймбридж Юнайтед шутира, а Димитър Митов реагира великолепно. След повторенията стана ясно, че стрелецът на гостите беше в положение на засада и потенциален гол щеше да бъде отменен. Илиан Илиев действа с две промени в 70-ата минута, след като преди това смени Алекс Колев с Ахмед Ахмедов. Здравко Димитров замени Радослав Кирилов, а Васил Панайотов смени Мартин Минчев.

След още няколко минути при ниско темпо с 87-ата минута гостите имаха добра възможност, след като Джамал Люис центрира за Шей Лейвъри, който от около точката за дузпата нанесе удар с глава, който премина над вратата на Димитър Митов.

България: 1. Димитър Митов – 16. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 13. Фабиан Нюрнбергер – 7. Георги Костадинов, 4. Илия Груев – 11. Кирил Десподов (К), 17. Мартин Минчев, 8. Радослав Кирилов – 9. Александър Колев

Селекционер: Илиан Илиев

Северна Ирландия: 1. Бейли Пийкок-Фарел – 5. Трей Хюм (К), 4. Даниел Балард, 17. Пади МакНеър, 22. Киарън Браун – 19. Шей Чарлс, 6. Джордж Савил, 3. Джамал Люис – 2. Конър Брадли, 10. Дион Чарлс, 14. Айзък Принс

Селекционер: Майкъл О‘Нийл

Съдия: Тасос Сидеропулос (Гърция)

ВАР: Ангелос Евангелу (Гърция)