Младежи от цяла България учредяват днес в Пловдив Национален ученически парламент

15 Апр 2022 15:34

 

В Дома на културата „Борис Христов“ днес бе открита официално Национална среща на ученическите съвети. Организатор е Асоциация „Голям Брат Голяма Сестра – България“. В двудневната среща (15-16.04) участват млади хора от цялата страна, активно участващи в живота на своите училища, учители и образователни работници, доброволци и активисти в младежки организации и неформални групи, както и представители на институции, отговорни за вземане на решения и формиране на политики в областта на образованието, младежта и децата. Събитието бе отлагано няколко пъти заради ковид пандемията и въведените ограничения, но днес инициаторът на форума - Димитър Фердинандов, бивш възпитаник на ЕГ “Пловдив“, а понастоящем студент в чужбина, откри срещата в препълнената с усмихнати млади хора зала на Дома на културата.
Целта на Националната срещата е да инициира диалог между младите хора и институциите по въпросите за ученическото самоуправление на национално равнище, да отправи препоръки към отговорните лица за институционализиране и признание на ученическите съвети на национално ниво и да сформира единен национален ученически орган (Национален ученически парламент), който да защитава правата, позицията и интересите на всички ученици на местно, национално и международно ниво.
От името на община Пловдив, приветствие към участниците отправи Пламен Панов – заместник-кмет по култура, археология и туризъм. Обръщение към младежите направи и Лена Карналова – изп.- директор на асоциация „Голям брат Голяма сестра- България“, организатор на събитието. Сред гостите на откриването бяха народният представител Ивайло Старибратов, Антоанета Пакова – началник на РУО - Пловдив, Николай Радев – директор на ЕГ „Пловдив“ и много други.
„Радостен съм, че на мен се падна честта да бъда гост на Националната среща на ученическите съвети, защото съм на 33 години и не е толкова отдавна времето, в което съм бил в гимназията и добре помня проблемите, които един млад човек среща в общуването си с институциите. Винаги е редно да разглеждаме нещата в две посоки. От една страна, имаме много млади хора, които могат да са „свежия повей“ и реално да допринесат за подобряване на своя град, своето село, на своята държава, но нямат достъп до институциите, никой не ги чува, няма реален ефект върху начина, по който се взимат решенията. Има и обратния пример – има и такива, които не се интересуват и с годините влизат трайно в този цикъл на апатичност и незаинтересованост. Затова е важно, че днес ключовата дума е „овластяване“, но не в нейната отрицателна конотация като достъп до власт, а онази градивна сила, която води до положителни промени към по-добро, към по-добър живот. Радвам се, че този Национален ученически парламент се създава точно в Пловдив, защото на Европейската столица на културата ѝ отива активни млади хора да направят своя поздрав към останалата част на България от тук и да направят важната крачка за по-добър диалог между младите хора и институциите. Поздравявам г-жа Карналова, затова че организацията ѝ работи вече 15 години да развива тази нова за страната ни и толкова популярна по света ценност, каквато е доброволчеството“, каза в приветствието си Пламен Панов.
В панелите през двата дни участват: Михаил Балабанов – изп.директор на Център за развитие на човешките ресурси, Лилия Топалова – гл. експерт в дирекция „Младежки политики на Министерство на младежта и спорта, доц. Манол Манолов – съветник на Министъра на образованието, Людмил Вълков от Представителството на ЕК в България, Мирослав Цеков, Национален младежки форум и представители на ученически съвети от страната.
Срещата е втора фаза на Проект „Създаване на Национален ученически парламент“, целящ подобряването на ученическото самоуправление в България, финансиран по Програма „Еразъм+” на Европейската комисия.

Main Menu