Д-р Бацелова от УМБАЛ "Св. Георги": Най-рисково е да се пропусне първата доза за коклюш при кърмачетата

10 Апр 2024 13:35

Драстичен е скокът на случаите на коклюш у нас. От началото на годината заболелите са 10 пъти повече в сравнение със същия период на 2023 година. По данни на Министерството на здравеопазването близо 24 000 деца у нас не са направили пълен курс на имунизация срещу коклюш.

„За съжаление според данните на Националния център по заразни и паразитни болести, виждаме, че от 2018 г. досега се поддържат нива на около 91% ваксинирани със задължителната ваксина срещу коклюш в България“, коментира пред bTV епидемиологът д-р Христиана Бацелова от пловдивската болница "Св. Георги".Заболяването е силно заразно и за да няма пробив и необходимо да има по-висок обхват на тази ваксина. При силно заразните и инфекциозни заболявания, предавани по въздушно-капков път, е нужен около 95% обхват на подлежащите ваксинация поне с първа доза. Самата ваксина и боледуване обаче не осигуряват доживотен имунитет и са необходими реваксинации. Нашият имунизационен календар включва три дози, но в други държави реваксинация се прави на всеки 10 години, обясни тя.По думите ѝ най-рисково е да се пропусне първата доза при кърмачетата. Ако се постави, детето започва да изгражда защитата. Не трябва да се отлагат нито ваксинални нито реваксинални дози без медицински причини. Тези ваксини са с много висок профил на безопасност, казва епидемиологът.

"Човек не трябва да се самолекува, каквото и заболяване да има. Ако не се чувствате добре, потърсете медицинска помощ", препоръча д-р Христиана Бацелова.

Main Menu