15 Май 2024 18:21
Купата е ''жълто-черна''! Ботев подчини Лудогорец в страхотна драма на ''Васил Левски'' (СНИМКИ И ВИДЕО) Снимки: Plovdivskinovini.bg

Отборът на Ботев (Пловдив) е носителят на Купата на България за сезон 2023/2024!

След страхотен сблъсък на Националния стадион ''Васил Левски'' футболистите Душан Керкез триумфираха в надпреварата. ''Канарчетата'' се наложиха с 3:2 и зарадваха близо 10 000 свои фенове.

Така седем години по-късно историята се повтаря. Ботев Пловдив отново е носител на Купата. За последно го стори през 2017-а. Тогава на финал пак Лудогорец бе победен от "жълто-черните".

Антоан Конте (4) даде ранен аванс за пловдивчани, но четири минути по-късно Квадво Дуа изравни. В самия край на полувремето Мартин Секулич (45) отново изведе ''канарчетата'' напред. През второто полувреме, докато шампионите натискаха, Ботев се възползва от контраатака, при която Уме Емануел (58) вкара трети гол за "жълто-черните". Страхотна атака на Лудогорец беше завършена от Руан (72), с което разградчани се върнаха в мача. В 101-ата минута Руан Секо пропусна дузпа от бялата точка, веднага след това дойде последният съдийски сигнал на Драгомир Драганов.

Мачът започна страхотно за Ботев Пловдив, който откри резултата след само четири минути игра. "Канарчетата" изпълниха късо корнер, а Ивелин Попов центрира към Антоан Конте. Антон Недялков не успя да му противодейства и Конте стреля с глава, пращайки топката в мрежата на Лудогорец - 1:0 за Ботев.

Само четири минути по-късно резултатът беше изравнен. Лудогорец вкара за 1:1. Рик Джонатан комбинира добре с Кайо Видал, който бе в наказателното поле и отклони към Квадво Дуа. Нападателят елегантно овладя и с лекота преодоля Хидайет Ханкич. Имаше съмнения за засада, но Константинос Балоянис беше на една линия с Дуа.

Последваха два удара на Рик Джонатан и Педро Нареси, които не намериха очертанията на вратата. В 17-ата минута Квадво Дуа излезе сам срещу Ханкич, но вратарят излезе предвидливо напред, скъси ъгъла на нападатея и не му позволи на отбележи.

В 31-вата минута Ханкич направи се отчете с решаващо спасяване. Ботев отново сбърка в собствената си половина. Педро Нареси проби и стреля в горния десен ъгъл на вратата, но Ханкич успя да спаси. При последвалия корнер Якуб Пьотровски стреля опасно с глава, но над напречната греда. Пет минути преди почивката пловдивчани оцеляха като по чудо. При центриране от статично положение Антон Недялков се завъртя и стреля ефектно от чиста позиция. Ханкич реагира блестящо, плонжира и спаси ''канарчетата''.

В самия край на полувремето, сякаш от нищото, Ботев стигна до втори гол. "Канарчетата" отнеха топката малко преди центъра на терена, след което Джеймс Ето'о изведе майсторски Мартин Секулич зад гърба на защитата. Хърватинът стартира в точния момент и с добре премерен удар преодоля Дамян Христов.

На почивката старши треньорът на Лудогорец Георги Дерменджиев беше принуден да прави смяна. На мястото на Дамян Христов в игра се появи четвъртият вратар на разградчани Пламен Пепеляшев. Юношата на клуба трябваше веднага да се намесва при удар на Секулич по диагонала и го направи по чудесен начин. Към 50-ата минута дойде ред на Ханкич да се намесва. Педро Нареси проби отляво и стреля от границата на наказателното поле. Стражът на Ботев внимаваше и спаси. Последва мигновен отговор на Ботев. Секулич успя да се справи с Ноа Сонко Сундберг и Диниш Алмейда и комбинира с Ивелин Попов. Бившият капитан на националния отбор успя да стреля, но в аут.

В 58-ата минута Ботев Пловдив реализира трети гол в срещата. Това стана след впечатляваща атака. Мохамед Брахими отне вляво в полиовината на Ботев след много тежка грешка на Сонко Сундберг. Брахими набра сериозна скорост с топка в крака отляво и вдигна главата и видя включилия се Уме Емануел, който с десния крак преодоля Пепеляшев за 3:1.

В 68-ата минута Лудогорец пропусна златен шанс да се върне в мача. Квадво Дуа беше намерен в наказателното поле с центриране отдясно. Нападателят беше с гръб към вратата, но успя да комбинира с Пьотровски. Полякът стреля по земя – покрай левия страничен стълб на вратата на Ханкич.

Три минути по-късно Лудогорец намали изоставането си и върна интригата в срещата. Капитанът Антон Недялков беше изведен в наказателното поле. Той сви по земя към Руан Секо, който я насочи в долния десен ъгъл на вратата.

Десетина преди края Дерменджиев пусна в игра от пейката Тодор Неделев, а в 82-ата минута той можеше да порази родния си отбор, но ударът му от малък ъгъл не намери вратата на Ханкич. Малко след това шут на Неделев от фал прелетя много високо над пловдивската врата.

В добавеното време на срещата Лудогорец осъществи масиран натиск и в самия край последва центриране пред вратата на Ханкич. След голямо единоборство топката беше изчистена смело напред от Ботев, но Драгомир Драганов беше привикан на ВАР-мониторите за фал на Антоан Конте срещу Диниш Алмейда. След кратко преразглеждане реферът посочи бялата точка за още по-драматичен финал. Зад топката застана Руан Крус, който стреля изключително неточно над вратата на Ханкич, а това беше и последното действие в срещата. Триумфът остана за Ботев Пловдив.

ЛУДОГОРЕЦ: 67. Дамян Христов, 3. Антон Недялков (К), 4. Диниш Алмейда, 6. Якуб Пиотровски, 7. Рик Джонатан, 8. Клод Гонсалвеш, 9. Квадво Дуа, 17. Сон, 26. Ноа Сонко Сундберг, 30. Педро Нареси, 77. Кайо Видал

Резерви: 69. Пламен Пепеляшев, 5. Георги Терзиев, 10. Матиас Тисера, 14. Дени Групер, 18. Ивайло Чочев, 24. Оливие Вердон, 88. Тодор Неделев, 90. Спас Делев, 99. Руан Круз

Треньор: Георги Дерменджиев

БОТЕВ ПЛОВДИВ: 1. Хидайет Ханкич, 5. Йонас Там, 7. Мохамед Брахими, 9. Мартин Секулич, 10. Ивелин Попов (К), 15. Джеймс Ето’о, 17. Николай Минков, 19. Антоан Конте, 20. Антонио Перера, 31. Уме Емануел, 38. Константинос Балоянис

Резерви: 32. Матвей Игонен, 4. Ехидже Укаки, 16. Самуел Акере, 18. Димитър Папазов, 28. Янис Карабельов, 30. Лъчезар Балтанов, 40. Кристиан Нвачукву, 42. Ивайло Видев, 79. Атанас Чернев

Треньор: Душан Керкез

СЪДИЯ: Драгомир Драганов