България не успя да победи Беларус

05 Сеп 2024 20:55

България завърши 0:0 с Беларус в среща от Лига на нациите, играна на "ЗТЕ Арена" в унгарския град Залаегерсег. "Лъвовете" изиграха силно първо полувреме, в което създадоха много положения, но не успяха да реализират гол. Дебют с националната фланелка записаха Фабиан Нюрнбергер и Ахмед Ахмедов. В 74-ата минута българският отбор остана с човек по-малко, след като Филип Кръстев си заслужи втори жълт картон. Двата тима се намират в група ''С'' от Лига ''С''.

Във втората минута българите създадоха добро нападение отляво. Фабиан Нюрнбергер се пусна към аутлинията и намери начин да комбинира с Алекс Колев. Таранът овладя лошо и можеше да остави за Кирил Десподов, след което беларуските футболисти се справиха и изчистиха напред. В петата минута Филип Кръстев се пребори за топката сред двамата опорни халфове на Беларус и даде вертикален пас към Десподов, който беше на дъгата. Капитанът отправи много тежък шут, но Фьодор Лапухов отрази зрелищно. След корнера пък Филип Кръстев посрещна отбитата топка и отправи силен удар към съперниковата врата, ала отбраната на символичния домакин се справи.

В седмата минута Кирил Десподов получи вдясно отличен пас и проби в наказателното поле на съперника. Той подаде към Радослав Кирилов, но бранител на Беларус от голлинията изби и предотврати сигурен гол в неговата врата. Осем след това българите стигнаха до пряк свободен удар, а Кирил Десподов стреля край беларуската стена, ала Лапухов спаси удара на играча на ПАОК. При ответното нападение домакините можеха да открият, след като Йевгени Шикавка се измъкна от Живко Атанасов, но Фабиан Нюрнбергер изчисти току преди нападателя на Беларус да отправи удар към родната врата. В 19-ата минута Дмитри Антилевски отправи много силен удар по диагонала, а Димитър Митов отрази шута на играча на Апоел Хайфа. След 24 минути Филип Кръстев даде извеждащ пас към Кирил Десподов, ала родната звезда беше изпреварен от Лапухов, който изби топката встрани. След 30 минути игра Филип Кръстев беше декориран с жълт картон, след като реферът прецени, че родният халф е симулирал, което не се потвърди в реално време. В 33-ата минута Филип Кръстев даде към Десподов, който с пета подаде към Алекс Колев. Вратарят на Беларус направи изключително важно спасяване за неговата селекция. Секунди след това отново Лапухов се прояви фантастично. Нюрнбергер изведе Десподов вляво, чийто шут от воле беше отбит от стража на беларусите. Послед Радослав Кирилов не успя да добави към беларуската врата.

Шест преди края на първото полувреме Кирил Десподов намери с отлично центриране Алекс Колев, който продължи топката с глава назад, но Фьодор Лапухов спаси и този удар на "трикольорите". Малко след това мощен удар на Филип Кръстев беше отразен с върха на пръстите от Лапухов, който изигра фантастично първо полувреме в Залаегерсег. Две преди това Антилевски беше намерен в наказателното на "лъвовете" и отигра от въздуха, но доста неточно.

В 53-ата минута Радослав Кирилов направи отличен пробив отляво, рязко смени посоката на движение и влезе в наказателното поле, след което отправи хубав удар, който бе отразен от Лапухов.

В 74-ата минута нашите останаха с човек по-малко, след като Филип Кръстев извърши безрасъдно нарушение срещу Захар Волков, за което получи втори жълт и респективно червен картон. Първото официално предупреждене на Фуфу бе доста спорно - през първата част за симулация.

В 77-ата минута Беларус стигна до първата си чиста ситуация в мача, след като Макс Ебонг си освободи пространство през центъра и нанесе хубав удар към долния десен ъгъл, стигна се до коварен рикошет в наш бранител, но Димитър Митов внимаваше и изби топката в ъглов удар.

Съставите на двата тима:

Беларус: 16. Фьодор Лапухов – 15. Юри Ковальов, 20. Захар Волков, 4. Александър Мартинович (К), 3. Павел Забелин – 18. Кирил Капленко, 14. Евгени Яблонски – 23. Дмитри Антилевски, 9. Макс Ебонг, 2. Кирил Печенин - 7. Йевгени Шикавка

Резерви: 1. Сергей Игнатович, 12. Павел Павлюченко – 5. Трофим Мелниченко, 6. Герман Барковски, 8. Александър Селява, 10. Иван Бахар, 17. Валери Громико, 19. Иля Максаленчук, 21. Владислав Климович, 22. Александър Пвловец

Селекционер: Карлос Алос

България: 1. Димитър Митов – 16. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 13. Фабиан Нюрнбергер – 6. Валентин Антов, 4. Илия Груев – 11. Кирил Десподов (К), 20. Филип Кръстев, 8. Радослав Кирилов – 9. Александър Колев

Резерви: 21. Светослав Вуцов, 23. Иван Дюлгеров – 2. Ертан Томбак, 7. Иван Минчев, 10. Георги Минчев, 12. Ангел Лясов, 14. Георги Русев, 15. Симеон Петров, 17. Мартин Минчев, 18. Васил Панайотов, 19. Ахмед Ахмедов, 22. Станислав Иванов

Селекционер: Илиан Илиев

Съдия: Овидиу Хацеган (Румъния)

ВАР: Джанлука Аурелиано (Италия)